Amoniak w instalacjach chłodniczych

W instalacjach chłodniczych stosuje się różne czynników. Wśród nich znajduje się m.in. amoniak (NH3), który klasyfikowany jest jako naturalny i ekologiczny. Zastosowanie tego związku chemicznego wiąże się z określonymi korzyściami i wpisuje się we współczesne wymagania środowiskowe. Właśnie dlatego amoniak chętnie wybierany jest przez producentów rozwiązań przemysłowych i nie tylko. Poznaj jego właściwości. 

Amoniak jako czynnik chłodzący w instalacjach chłodniczych 

Od pewnego czasu amoniak chętnie wykorzystywany jest jako czynnik chłodzący w przemysłowych instalacjach chłodniczych. To nieorganiczny związek chemiczny, który w naturalny sposób powstaje w naturze. Jest efektem procesów gnilnych substancji białkowych. Na potrzeby przemysłu amoniak otrzymywany jest w ramach syntezy azotu i wodoru w katalizatorach żelazowych. To metoda Habera i Boscha.

Właściwości amoniaku jako czynnika chłodzącego

Amoniak (NH3) stosowany do chłodzenia posiada określone właściwości. Podstawowe właściwości chemiczne tego związku to:

  • silnie zasadowy odczyn;
  • bezbarwność;
  • dobra i łatwa rozpuszczalność w wodzie;
  • gryzący zapach;
  • aktywność chemiczna;
  • palność;
  • niższa waga od powietrza
  • temperatura wrzenia na poziomie -33,4°C;
  • wchodzi w reakcje chemiczne z kwasami (tworzy sole amonowe) oraz metalami (tworzy amidki). 

Korzyści związane ze stosowaniem amoniaku w instalacjach chłodniczych

Stosowanie amoniaku jako czynnika chłodniczego wiąże się z określonymi korzyściami. Przede wszystkim ten naturalny związek charakteryzuje się bardzo wysoką sprawnością energetyczną. Pod tym względem przewyższa wiele innych czynników chłodniczych. Przykładowo kilogram amoniaku może zabsorbować 1347 kJ w procesie parowania. Ponadto związek ten ma bardzo mały wpływ na niszczenie warstwy ozonowej i jest przyjazny środowisku naturalnemu. Jako ekologiczny czynnik rekomendowany jest w instalacjach, które muszą spełniać najwyższe standardy środowiskowe. Nie bez znaczenia jest również cena amoniaku wykorzystywanego w instalacjach chłodniczych. Pozyskanie i wykorzystanie tego czynnika jest dużo tańsze od rynkowych alternatyw. Dla porównania amoniak jest nawet sto razy tańszy od chemicznego freonu i pozostaje przy tym bardziej ekologiczny. Związek ten dobrze przejmuje ciepło, dzięki czemu po jego zastosowaniu niezbędne jest przygotowanie mniejszej powierzchni wymiany ciepła. W instalacji stosuje się rury o mniejszej średnicy, co ogranicza koszty inwestycji i ułatwia wykonanie systemu. To tylko kilka kluczowych zalet stosowania amoniaku jako czynnika chłodniczego. To nie tylko przyszłość, ale też teraźniejszość. Związek ten doskonale wpisuje się w przepisy rozporządzenia UE nr 517/2014 dotyczącego F-gazów.


Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl