Jaką funkcję spełnia zasobnik chłodu ?

Współczesne systemy klimatyzacji różnią się konstrukcją oraz charakterystyką działania. Dobrym tego przykładem są systemy z tzw. dyszą dławiącą. W tego typu instalacjach wykorzystuje się zasobniki chłodu. Pełnią one bardzo ważną funkcję, dlatego warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Sprawdź, czym są zasobniki chłodu oraz dlaczego stosuje się je w klimatyzacjach z dyszą dławiącą.

Zasobnik chłodu – czym jest?

Zasobnik chłodu to element budowy całego systemu klimatyzacji. W dużym skrócie jest to dedykowany zbiornik, który pełni rolę zapasową dla podstawowego zbiornika na powracający z parownika ciekły czynnik chłodniczy. Zbiornik ten umieszcza się w ciepłej komorze silnika układu. Dzięki temu zjawisko parowania następuje szybciej, a praca układu jest jeszcze płynniejsza. 

Jakie funkcje pełni zasobnik chłodu w systemie klimatyzacji?

Zasobnik chłodu pełni kilka kluczowych funkcji w systemach klimatyzacji z dyszą dławiąca. Poniżej wskazano na najważniejsze z nich. 

Rola zbiornika zapasowego na ciekły czynnik chłodniczy

Roli zasobnika chłodu w instalacji klimatyzacyjnej nie można nie docenić. Element ten spotyka się w konstrukcji systemów wyposażonych w dyszę dławiącą. Wówczas zasobnik chłodu to zapasowy zbiornik w układzie, w którym gromadzi się ciekły czynnik chłodniczy. Jego resztki poddawane są działaniu parownika i zmieniają swój stan skupienia, odparowując i trafiając bezpośrednio do sprężarki. Przekłada się to na płynną pracę całego układu, a obieg czynnika chłodniczego w systemie można zamknąć. 

Redukcja strat czynnika chłodniczego

Ponadto zasobnik chłodu to także element konstrukcji, którego zadaniem jest redukcja ewentualnych strat czynnika chłodniczego. Dzięki temu klimatyzacja dłużej zachowuje swoją wydajność, a jej eksploatacja i serwis są prostsze i mniej kosztowne. 

Zastępowanie filtrów i osuszaczy powietrza

Warto zwrócić uwagę na to, że ten element zastępuje osuszacze i filtry, które standardowo spotyka się w systemach z zaworem rozprężnym. Aby zasobnik chłodu mógł je zastępować, musi być wykonany z wysokiej jakości materiału higroskopijnego, który jest zdolny do pochłaniania wilgoci oraz jej zatrzymywania w dłuższej perspektywie. Jednocześnie materiał ten powinien charakteryzować się dobrymi właściwościami w zakresie wyłapywania zanieczyszczeń i filtrowania powietrza trafiającego z systemu do pomieszczenia. 

System akumulacji chłodu 

Ostatnią z ważnych funkcji jest ta związana z akumulowaniem chłodu. Zasobnik chłody jest w stanie gromadzić w sobie energię chłodniczą w postaci brył lodu. Następnie oddaje ją wtedy, gdy występuje zwiększone zapotrzebowanie na zimno. Wówczas zasobnik chłodu zamienia się w tzw. zasobnik lodu i również pełni istotną rolę w całym układzie klimatyzacji czy też w systemie grzewczym.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl