Technika diagnostyczna systemów chłodniczych

Systemy chłodnicze powinny być poddawane regularnym badaniom diagnostycznym. Wszystko po to, aby zweryfikować ich poprawne działanie. Ponadto starannie przeprowadzone prace diagnostyczne pomagają w zlokalizowaniu ewentualnych usterek oraz w wyeliminowaniu ich. Na co dzień wykorzystuje się różne techniki, które zależą od typu instalacji oraz doświadczenia osoby przeprowadzającej kontrolę. 

Czym jest technika diagnostyczna systemów chłodniczych?

Mianem techniki diagnostycznej systemu chłodniczego określa się zakres czynności, które przeprowadzane są w celu weryfikacji prawidłowego działania układu. To nie tylko zakres działań, ale również urządzenia pomiarowe, które wykorzystywane są w diagnostyce. Metoda powinna być dobrana do typu układu chłodniczego oraz doświadczenia i przygotowania sprzętowego eksperta. 

Jakie techniki diagnostyczne są powszechnie stosowane?

Obecnie stosuje się kilka podstawowych technik diagnostycznych. Poniżej w kilku zdaniach wskazano na innowacyjną metodę ultrasoniczną oraz standardowe metody pomiarów pośrednich i bezpośrednich. Niezależnie od wybranej techniki, za diagnostykę systemu chłodniczego powinien odpowiadać doświadczony specjalista, a jakiekolwiek usterki należy niezwłocznie usuwać. Wszystko po to, aby zachować wysoką wydajność i bezpieczeństwo eksploatacji układu. 

Technika ultrasoniczna 

Jedną z nich jest technika ultrasoniczna. Polega ona na zastosowaniu ultradźwięków o wysokiej częstotliwości. Po wprowadzeniu ich do instalacji sprawdza się reakcję układu za pomocą przyrządów mierniczych. W ten sposób można zlokalizować ewentualne nieszczelności systemu oraz inne zakłócenia. Technika ta jest bardzo skuteczna w kontekście wykrywania wycieków gazu z układu i pozostaje bezpieczna dla poszczególnych elementów instalacji. 

Metody pośrednie

Wśród metod diagnostycznych wymienia się również te pośrednie. W tym wypadku przeprowadza się kontrole wzrokowe i manualne poszczególnych urządzeń w celu weryfikacji takich parametrów jak: temperatura, ciśnienie, pobór prądu przez sprężarkę czy też objętość czynnika chłodniczego. Dużą skutecznością wykazuje się tu badanie termowizyjne. 

Metody bezpośrednie

Alternatywą pozostają metody pomiaru bezpośredniego. Tu można stosować dedykowane rozwiązania technologiczne, które weryfikują prawidłową pracę systemu chłodniczego i pozwalają na zlokalizowanie ewentualnych nieszczelności. W tym celu stosuje się m.in.: wykrywacze, barwniki fluorescencyjne, lampy UV czy też środki pieniące. 

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl