Jedną z nowinek technologicznych na rynku chłodnictwa jest chłodzenie termoelektryczne. Jak sama nazwa wskazuje, opiera ono swoje działanie na różnicy temperatur. To ona wykorzystywana jest do generowania energii elektrycznej. Następnie ten sam prąd wykorzystuje się do chłodzenia urządzenia. Rozwiązanie to jest ekologiczne i powoduje mniejsze koszty eksploatacji, czyli wpisuje się w obecne trendy i potrzeby odbiorców. W ramach chłodzenia termoelektrycznego również nie ma potrzeby sprężania czynnika chłodniczego. Przekłada się to na poprawę wydajności oraz mniejszą awaryjność samego systemu.
Ciekawym rozwiązaniem jest tzw. chłodzenie absorpcyjne. Wykorzystuje się w nim czynnik chłodniczy, który jest absorbowany przez roztwór solny. W kolejnym kroku mieszanina jest podgrzewana, dzięki czemu ponownie wytrąca się z niej czynnik chłodniczy. Efektem jest obniżenie temperatury. Jednocześnie przy sprężaniu czynnika chłodniczego nie pobiera się energii elektrycznej, dzięki czemu chłodzenie tego typu jest nie tylko wydajne, ale również bardziej przyjazne środowisku, niż np. klasyczne chłodzenie kompresyjne.
Chłodzenie magnetyczne to nowinka technologiczna, nad którą wciąż intensywnie pracują naukowcy. W dużym skrócie polega ono na wykorzystywaniu potencjału pola magnetycznego do generowania zimna lub ciepła w zależności od bieżącej potrzeby. Technologia chłodzenia magnetycznego wykorzystywana jest w różnego typu układach. Przy tym systemie również nie dochodzi do sprężania czynnika chłodniczego. Jednocześnie cały układ jest bardziej wydajny i bardziej energooszczędny.
Trzy wskazane powyżej technologie wskazują kierunek, w którym podąża współczesne chłodnictwo. Jest ono nastawione na intensywne poszukiwanie wydajnych rozwiązań, które z jednej strony są oszczędniejsze pod kątem kosztów eksploatacji, a z drugiej nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne. To potrzeba, która sygnalizowana jest przez świadomych użytkowników. Na ten moment trudno o wskazania jednej technologii, która będzie wiodąca w najbliższych latach. Wydaje się jednak, że czekają nas bardzo ciekawe czasy, w których będziemy świadkami wdrażania kolejnych nowinek technologicznych w chłodnictwie i w branżach pokrewnych.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl