Co warto wiedzieć o nowoczesnych technologiach w chłodnictwie?

W sektorze chłodnictwa coraz chętniej wykorzystywane są nowe technologie. Wszystko po to, aby zwiększyć wydajność i skuteczność układów chłodniczych, zoptymalizować koszty ich pracy oraz zredukować negatywny wpływ na środowisko naturalne. Zachodzące z roku na rok zmiany widoczne są gołym okiem. W tym artykule przyjrzymy się wybranym rozwiązaniom technologicznym, które mogą zrewolucjonizować chłodnictwo w najbliższych latach. 

Technologia absorpcyjna

Jedną z nowinek w ostatnich latach jest stosowanie tzw. chłodnictwa absorpcyjnego. Nazwa ta pochodzi od procesu, któremu podlega czynnik chłodniczy. W trakcie pracy układu jest on absorbowany przez roztwór solny. Powstała mieszanina jest podgrzewana. Wraz ze wzrostem jej temperatury, czynnik chłodniczy ponownie się wytraca, przez co obniża się temperatura układu. W ten sposób zachodzi proces chłodzenia. Dużym atutem tego rozwiązania jest to, że sprężanie czynnika chłodniczego nie pobiera prądu. Pozwala to na redukcję kosztów całego procesu i zwiększa wydajność układu. Nowoczesne technologie z tego obszaru są przyjazne środowisku naturalnemu. Na tym polu zyskują przewagę nad tradycyjnymi rozwiązaniami z chłodnictwa kompresyjnego. 

Chłodzenie na podstawie różnicy temperatur

To kolejne z nowoczesnych rozwiązań, po które coraz chętniej sięgają producenci układów chłodniczych. Mowa o chłodzeniu termoelektrycznym. Podstawą jego działania jest różnica temperatur. To ona wykorzystywana jest bezpośrednio do produkcji prądu. Następnie wytworzona w ten sposób energia elektryczna zasila urządzenie chłodnicze. Dzięki temu działanie układu jest mniej kosztowne. Znaczna część energii generowana jest we własnym zakresie i nie pochodzi z sieci energetycznej. Wpływa to korzystnie na środowisko naturalne oraz na zmniejszenie rachunków eksploatacyjnych. W przypadku chłodnictwa termoelektrycznego nie zachodzi zjawisko sprężania czynnika chłodniczego. 

Chłodnictwo magnetyczne

Trzecią z opisywanych przez nas technologii jest chłodnictwo magnetyczne. W tym obszarze wykorzystuje się pole magnetyczne do wytwarzania chłodu lub energii cieplnej. Na ten moment prowadzone są intensywne prace w zakresie chłodnictwa magnetycznego. Wszystko po to, aby było bardziej przystępne cenowo i jeszcze wydajniejsze. W ramach tej technologii również odchodzi się od sprężania czynnika chłodniczego, przez co maleją koszty użytkowania układu i jest on mniej awaryjny. 

W najbliższych latach możemy oczekiwać kolejnych zmian w ramach chłodnictwa. Producenci i naukowcy zmierzają w kierunku zwiększenia wydajności systemów przy jednoczesnej redukcji ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Warto obserwować to na bieżąco i korzystać ze sprawdzonych rozwiązań technologicznych.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl