Czym charakteryzuje się aparatura kontrolno pomiarowa dla chłodnictwa ?

Systemy chłodnicze powinny podlegać regularnym pracom serwisowym i pomiarowym. W ten sposób sprawdza się ich wydajność oraz diagnozuje ewentualne problemy. Dzięki temu można uniknąć wielu zagrożeń. Do przeprowadzania badań wykorzystuje się aparaturę kontrolno-pomiarową. W tym artykule sprawdzimy, co kryje się pod tym pojęciem oraz czym powinny charakteryzować się przyrządy kontrolne w sektorze chłodnictwa. 

Czym jest aparatura kontrolno-pomiarowa w chłodnictwie?

Już sama nazwa wskazuje, czym jest aparatura kontrolno-pomiarowa w chłodnictwie. Tym mianem określa się szereg przyrządów, które służą do pomiarów różnych parametrów systemu chłodniczego. Do tego typu przyrządów należą m.in.: manometry, termometry, wakuometry, mierniki temperatury i mierniki wilgotności. Dzięki nim można sprawdzić takie dane jak m.in.: ciśnienia ssania i temperatury nasycenia w sprężarce, ciśnienie oleju w różnych elementach układu, temperaturę skraplania, ciśnienie parowania, temperaturę parowania czy też obecność cieczy we wzierniku. Za przeprowadzenie badań kontrolno-pomiarowych powinien odpowiadać doświadczony specjalista z niezbędnymi uprawnieniami. Wszystko po to, zapewnić bezpieczną i wydajną eksploatację układu w dłuższej perspektywie. 

Przyrządy pomiarowe stacjonarne i przenośne

Podstawowy podział dzieli przyrządy pomiarowe na stacjonarne i przenośne, które wykorzystywane są w pracach serwisowych. Te pierwsze na stałe są zamontowane na urządzeniach i instalacjach chłodniczych. Dzięki temu na bieżąco można kontrolować parametry pracy układu. Przyrządy serwisowe (przenośne) przeznaczone są do wykonywania okresowych kontroli. Ponadto wykorzystuje się je do diagnostyki w sytuacjach awaryjnych. 

Charakterystyka przyrządów kontrolnych i mierniczych dla chłodnictwa

Bez dwóch zdań aparatura kontrolno-pomiarowa pełni bardzo ważną rolę w kontekście prawidłowej pracy układów wykorzystywanych w chłodnictwie. Dotyczy to zarówno systemów przemysłowych, jak i układów stosowanych w klimatyzacji i wentylacji domowej. Przyrządy miernicze powinny charakteryzować się przede wszystkim wysoką jakością wykonania. Dzięki temu pozwolą na efektywne wykorzystywanie ich przez lata. Równie ważna jest dokładność przeprowadzonych pomiarów. Jakiekolwiek odchylenia w tym zakresie mogą wprowadzać specjalistę w błąd. Nawet najmniejsze nieprawidłowości wykryte przez aparaturę są podstawą do tego, aby uważniej przyjrzeć się problemowi i wyeliminować jego źródło. Od prawidłowej pracy układu zależy jego wydajność i bezpieczeństwo, również w odniesieniu do ludzi i środowiska naturalnego. Pod kątem użytkowym ważne są także ergonomia i komfort pracy z danym narzędziem pomiarowym. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl