Efektywność energetyczna w miastach ma kluczowe znaczenie dla przezwyciężenia globalnych wyzwań klimatycznych i energetycznych. Zgodnie z porozumieniem COP28, nasze wysiłki w zakresie efektywności energetycznej muszą podwoić się do 2030 r., aby osiągnąć cele porozumienia paryskiego. Działania i wdrażanie na dużą skalę są niezbędne, aby przekształcić tę świadomość w rzeczywistość, i właśnie w tym miejscu do gry wkraczają zrównoważone miasta. Ponieważ miasta odpowiadają za dwie trzecie globalnego zużycia energii i ponad 70% rocznej globalnej emisji dwutlenku węgla, poprawa efektywności energetycznej systemów ogrzewania i chłodzenia, integracja łączenia sektorów i tworzenie partnerstw w całym łańcuchu wartości może znacząco wpłynąć na osiągnięcie zerowej wartości netto. Rozwiązania są dostępne już dziś, ale wyzwaniem jest ich wdrożenie na dużą skalę. Aby temu zaradzić, siedmiu kluczowych graczy spotkało się, przedstawiając perspektywy z całego łańcucha wartości, w tym Euroheat & Power, Engie, E.ON,Kraftringen, Ramboll, Aurubis i Alfa Laval.
Rezultat: zidentyfikowano dziesięć zaleceń dla miast, partnerów z branży i decydentów politycznych, w jaki sposób przyspieszyć transformację energetyczną, pozycjonując miasta jako areny zmian w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości.
-"Konwencja COP28 była punktem wyjścia do budowania świadomości na temat zrównoważonych miast. Teraz nadszedł czas, aby wprowadzić te doświadczenia w życie i skutecznie wdrożyć te praktyki na większą skalę. Uczynienie miast bardziej energooszczędnymi i mniej zależnymi od paliw kopalnych w odniesieniu do ogrzewania i chłodzenia ma kluczowe znaczenie dla transformacji klimatycznej i wspierania miast w ograniczaniu ich emisji. Właśnie dlatego zebraliśmy interesariuszy z sektorów w całym łańcuchu wartości, ponieważ potrzebujemy współpracy, aby skutecznie napędzać zmiany" - mówi Thomas Møller, Prezes Energy Division, Alfa Laval.
Niniejszy dokument stanowi pierwszy wspólny krok. Sygnatariusze zobowiązali się do kontynuowania tego procesu poprzez spotkania i dzielenie się spostrzeżeniami, przekształcając wiedzę w działanie, ponieważ wszyscy dążymy do osiągnięcia zerowego poziomu emisji netto na czas.
-" Skuteczna polityka i miejskie planowanie energetyczne, w połączeniu ze zwiększeniem współpracy w całym łańcuchu wartości, mają kluczowe znaczenie dla dekarbonizacji miast. Wspólny wysiłek liderów branży, miast, rządów i środowisk akademickich jest niezbędny do osiągnięcia długoterminowego sukcesu w tworzeniu zrównoważonej, energooszczędnej przyszłości. Razem możemy poczynić znaczące postępy w łagodzeniu zmian klimatycznych i osiągnięciu przyszłości zerowej netto" - powiedziała Anna Hall, dyrektor ds. publicznych, Dział Energii, Alfa Laval.
Kluczowe zalecenia