Stacje do obsługi autoklimatyzacji – czym są?

Autoklimatyzacja to układ, który wymaga regularnego serwisowania i napełniania. Wszystko po to, aby utrzymać jego wysoką sprawność i niezawodność. Dedykowane punkty serwisowania i naprawy układów klimatyzacji samochodowej wyposażone są w specjalistyczne urządzenia. Wśród nich znajdują się stacje do obsługi autoklimatyzacji. W tym artykule sprawdzimy, czym one są i na czym polega ich działanie. 

Czym jest stacja do obsługi autoklimatyzacji?

Stacja do obsługi autoklimatyzacji to specjalistyczne urządzenie, które wykorzystywane jest w zakładach mechanicznych, które wykonują usługi naprawy i nabijania układu autoklimy. W dużym skrócie urządzenie te umożliwia wykonywanie takich działań jak m.in.:

  • odzysk starego czynnika chłodniczego;
  • przeprowadzenie testu szczelności układu;
  • napełnienie autoklimatyzacji nowym czynnikiem chłodniczym;
  • uzupełnianie oleju w systemie;
  • diagnostyka i weryfikacje prawidłowego działania układu autoklimy. 

Za obsługę urządzenia powinien odpowiadać doświadczony specjalista. Wszystko po to, aby zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa jego użytkowania. 

Rodzaje stacji do obsługi autoklimatyzacji

Obecnie na rynku wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów stacji do obsługi autoklimatyzacji. Dobiera się je bezpośrednio do swoich potrzeb i specyfiki wykonywanej pracy. Podstawowe z nich to:

  • automatyczne stacje do nabijania klimatyzacji
  • półautomatyczne stacje do nabijania klimatyzacji.

Wybór przeprowadza się na podstawie swoich indywidualnych potrzeb. W przypadku bardziej zaawansowanych warsztatów mechanicznych wybiera się stacje automatyczne. Jeżeli jednak od urządzenia oczekujesz większej elastyczności, to warto wybrać możliwość ręcznego sterowania całego procesu. Umożliwia to zakup półautomatycznej stacji. 

Zasada działania stacji do klimatyzacji samochodowej

Proces nabijania klimatyzacji samochodowej dzieli się na kilka podstawowych etapów. To one wskazują na to, jak działa stacja. Cały proces przebiega zgodnie z określoną kolejnością, aby zagwarantować wysoką skuteczność i bezpieczeństwo obsługi. 

  • Stacja pobiera stary czynnik chłodniczy i magazynuje go w specjalnej komorze. Następnie może go oczyścić i ponownie użyć w układzie.
  • Stacja weryfikuje szczelność autoklimatyzacji w celu wyłapania ewentualnych usterek i możliwości ich naprawy.
  • Stacja nabija układ czynnikiem chłodniczym (starym oczyszczonym lub nowym).
  • Stacja dodaje olej do układu klimatyzacyjnego, dzięki czemu system działa płynnie i sprawnie. 
  • Po skończonym procesie przeprowadza się test prawidłowej pracy autoklimatyzacji. Wszystko po to, aby zapewnić najwyższe standardy bezpieczeństwa.


Zależy Ci na prawidłowej pracy autoklimatyzacji? Koniecznie skorzystaj z usług renomowanego warsztatu mechaniki samochodowej.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl