Od wielu lat powszechnie wykorzystywane są nowoczesne czynniki chłodnicze, które charakteryzują się mniejszą toksycznością. Jednocześnie ich wpływ na środowisko naturalne został zredukowany. Jest to związane ze zmieniającymi się przepisami praw, w tym zasadami unijnymi. Do innowacyjnych czynników chłodniczych o niskim potencjale tworzenia efektu cieplarnianego należą m.in.: R-1234yf oraz naturalny czynnik chłodniczy CO₂ (R-744). Ten ostatni coraz częściej stosowany jest m.in. w pojazdach hybrydowych i elektrycznych.
Oczywiście przy autoklimie nie może zabraknąć dedykowanych środków czyszczących i dezynfekujących układ. Dzięki nim zwiększa się komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania układu, oraz zmniejsza się ryzyko występowania chorób czy też usterek. Producenci prześcigają się w tworzeniu nowych rozwiązań technologicznych, które są jeszcze skuteczniejsze i przyjaźniejsze autoklimatyzacji. W tym groni znajdują się m.in. środki na bazie nanocząsteczek srebra i miedzi o właściwościach przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych, pianki czyszczące czy też aktywne substancje biologiczne, które eliminują w układzie biofilm.
Bardzo ważne jest to, aby poszczególne elementy układu miały zapewnione smarowanie. Dotyczy to m.in. sprężarek. Smar powinien być dobierany pod kątem jego właściwości oraz wydajności. Wśród nowoczesnych produktów z tej kategorii znajdują się m.in.: środki smarne z nanocząsteczkami, olej POE (poliol-esterowy) czy też olej PAG (poliakrylowy). Każdy z nich ma nieco inną specyfikę. Warto wybierać smary odporne na hydrolizę i przeznaczone do stosowania z wysokociśnieniowymi układami, w tym z autoklimą.
W ramach serwisu i konserwacji autoklimatyzacji stosuje się szereg innych produktów chemicznych. W tym gronie znajdują się m.in.:
Wybrane z nich stosuje się w ramach uszczelniania układu czy też wyszukiwania ewentualnych nieszczelności. Przed użyciem każdego środka do autoklimy warto skonsultować się ze specjalistą
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl