Dlaczego klimatyzacja w samochodzie traci na wydajności podczas postoju? Analiza przyczyn i rozwiązań

Podczas eksploatacji klimatyzacji w aucie może dochodzić do spadku jej wydajności i usterek. Przyczynami tego zjawiska mogą być: zużycie poszczególnych elementów układu, brak okresowej konserwacji klimatyzacji, czy też inne czynniki. Jednym ze spotykanych problemów jest wyraźny spadek wydajności klimatyzacji podczas pojazdu postoju. Z czego to może wynikać? Sprawdźmy.


Sprawnie działająca klimatyzacja zwiększa Twoje bezpieczeństwo

Poprawne działanie klimatyzacji jest niezwykle ważne. W okresie upałów wpływa ona na zwiększony komfort jazdy oraz wzrost bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Im wyższa temperatura w kabinie pojazdu, tym większe ryzyko wypadków komunikacyjnych. Wszystko ze względu na obniżoną koncentrację i zmęczenie kierowcy. W związku z tym warto zadbać o regularne serwisowanie i konserwowanie układu auto-klimatyzacji praz sprawdzać wszystkie niepokojące sygnały, które nam wysyła. Jednym z nich jest spadek wydajności autoklimy podczas postoju auta, np. w korku, na parkingu, czy na światłach.

Co może powodować problemy z wydajnością auto-klimatyzacji na postoju?

Już tradycyjnie przyczyn tego zjawiska może być minimum kilka. Problemy z wydajnością auto-klimatyzacji podczas postoju auta mogą być spowodowane m.in. poprzez usterkę skraplacza. Wówczas dochodzi do zaburzenia przepływu powietrza przez ten element układu i do wnętrza pojazdu wtłaczane jest cieplejsze powietrze. Jednocześnie podczas jazdy samochodem wszystko wraca do normy i ciepło jest skutecznie odprowadzane ze skraplacza, a do pojazdu dostaje się schłodzone powietrze. To jedna z podstawowych przyczyn tego zjawiska. Może być ono wywołane również przez awarie innych elementów auto-klimatyzacji lub też niewłaściwe jej użytkowanie i serwisowanie. Wówczas jednak często problem spadku wydajności dotyka zarówno pojazdów na postoju, jak i w trakcie jazdy. Jest to spowodowane m.in. małą ilością czynnika chłodniczego, dzięki czemu układ nie ma wystarczającej mocy chłodzenia. Ponadto wpływ na działanie klimatyzacji mają zapchane filtry, czy też nagromadzone w układzie grzyby, pleśń i bakterie.

Postaw na regularną konserwację

Prawidłowo konserwowana i eksploatowana auto-klimatyzacja to gwarancja satysfakcji na lata. W związku z tym każdy właściciel pojazdu powinien postawić na regularną konserwację klimatyzacji, w tym wymienianie filtrów, czyszczenie, czy też uzupełnianie czynnika chłodniczego. Zabiegi te powinny być wykonywane przez profesjonalistów. Jakiekolwiek niedociągnięcia mogą spowodować dodatkowe koszty naprawy oraz obniżenie bezpieczeństwa podróży. Jeżeli z Twoją klimatyzacją w aucie dzieje się coś niepokojącego, to nie zwlekaj na kontakt ze specjalistami.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl