Jak uniknąć najczęstszych awarii klimatyzacji w samochodzie? Praktyczne porady i rozwiązania

Niepokoi Cię spadek wydajności klimatyzacji samochodowej? Powodów takiej sytuacji może być przynajmniej kilka. W celu postawienia prawidłowej diagnozy warto skorzystać z usług profesjonalnego warsztatu mechanicznego, który specjalizuje się w serwisie autoklimy. Z tego artykułu dowiesz się, jakie usterki najczęściej powodują spadek wydajności klimatyzacji w samochodzie i co można robić, aby zredukować ryzyko ich wystąpienia. 

Co powoduje spadek wydajności klimatyzacji samochodowej?

Spadek klimatyzacji samochodowej może być wywoływany przez różne usterki. Wielu z nich można uniknąć poprzez odpowiednią pielęgnację, serwis i eksploatację układu. Jakiekolwiek spadki wydajności autoklimy to ważne symptomy ostrzegawcze, których nie wolno zbagatelizować. Poniżej dowiesz się, co najczęściej odpowiada za ten stan rzeczy. 

Niskie ciśnienie czynnika chłodniczego

Za spadek wydajności autoklimy najczęściej odpowiada niskie ciśnienie czynnika chłodniczego. To od niego zależy efektywność i bezpieczeństwo użytkowania całego układu. Gdy z czasem czynnika jest mniej, to powoduje to problemy z chłodzeniem. Klimatyzacja jest nie tylko mniej wydajna, ale może również głośniej pracować. Ponadto ubytki czynnika chłodniczego mogą powodować zagrożenie uszkodzeniem innych elementów układu i dodatkowe koszty związane z naprawą. Do ubytków czynnika chłodniczego prowadzą różnego rodzaju nieszczelności. Te mogą być powodowane uszkodzeniami mechanicznymi elementów układu lub niewłaściwą jego eksploatacją. Jeżeli Twoja klimatyzacja nie działa poprawnie, to warto sprawdzić jej szczelność. Ewentualne nieszczelności powinny być od razu naprawiane. Dopiero w kolejnym kroku klimatyzacja powinna zostać nabita.

Uszkodzenia korozyjne 

Niewłaściwe serwisowanie klimatyzacji samochodowej, w tym za rzadkie wymienianie filtra osuszacza, to zwiększone ryzyko występowania uszkodzeń korozyjnych. Poszczególne elementy układu, w tym m.in.; sprężarka, skraplacz i metalowe przewody ulegają degradacji. Z czasem może ona prowadzić do nieszczelności lub zmniejszać wydajność pracy poszczególnych podzespołów. Konsekwencją tego jest osłabione chłodzenie. Autoklima nie działa tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne serwisowanie układu i oddawanie go w ręce profesjonalistów. 

Awaria silnika dmuchawy lub przepalony bezpiecznik

Czasami problemy z wydajnością klimatyzacji samochodowej pojawiają się wtedy, gdy awarii ulegnie silnik dmuchawy lub przepali się bezpiecznik. W takiej sytuacji włączenie autoklimy jest niemożliwe, więc nie może ona chłodzić wnętrza kabiny pojazdu. Zlokalizowanie właściwej przyczyny awarii często jest trudne. Właśnie dlatego lepiej nie robić tego we własnym zakresie. Instalacja klimatyzacji samochodowej jest delikatna i próba jej naprawy przez niedoświadczoną osobę może przynieść opłakane skutki. Jakiekolwiek problemy z autoklimą radzimy konsultować w renomowanym warsztacie mechaniki samochodowej. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl