Zabudowy izotermiczne - profesjonalne chłodnie

W transporcie towarów stosuje się różnego rodzaju technologie. Wśród nich znajdują się także zabudowy izotermiczne. Warto zastanowić się nad tym, czym właściwie są izotermy i jaka jest różnica w porównaniu z klasycznym samochodem chłodnią. Pojazdy izotermiczne mogą mieć różne nazwy, jednak specyfika ich działania pozostaje niezmienna. Sprawdź, czym jest zabudowa izotermiczna i w jakich sytuacjach się sprawdza.

Czym jest zabudowa termiczna?

Samochodowa zabudowa termiczna to rozwiązanie, które pozwala na przewożenie produktów w określonych warunkach temperatury i wilgotności powietrza. W przypadku tego typu technologii na rynku można spotkać jeszcze takie nazwy jak: transportowa zabudowa izotermiczna, autonadwozie izotermiczne, izoterma, nadwozie izotermiczne, czy po prostu izoterma transportowa. Docelowo wszystkie wskazują na to samo. To urządzenia, które pozwalają na przewożenie towarów w stałej temperaturze przekraczającej 0°C.


Jakie są różnice w porównaniu z samochodem chłodnią?

Podstawowa różnica polega na tym, że samochód izotermiczny pozwala na przewożenie produktów w ściśle określonej temperaturze dodatniej. W przypadku samochodu chłodni możliwe jest ustawienie temperatury w zakresie od 0°C do nawet -20°C. W związku z tym chłodnie wykorzystywane są w logistyce i przewozie produktów wymagających temperatury ujemnej, a izotermy w przypadku produktów, które powinny być transportowane w niskiej temperaturze dodatniej.

Jak działa zabudowa chłodnicza - izotermiczna?

Przede wszystkim komora izotermiczna na samochodzie musi być dobrze izolowana. W tym celu wykorzystuje się klejone płyty przekładkowe, które dodatkowo uzupełnia się warstwą izolacji w postaci polistyrenu lub pianki poliuretanowej. Obecnie to najczęściej wykorzystywane materiały. Do niedawna podstawowym wyborem były zabudowy wykonane ze stali, które jednak są cięższe i trudniejsze w utrzymaniu ze względu na ryzyko korozji. Alternatywą do stali jest biały laminat poliestrowy. Wówczas ryzyko korozji jest wyeliminowane, a sam materiał jest lżejszy, łatwy w utrzymaniu i pozwala na wykorzystanie ścian zewnętrznych izotermy jako powierzchni reklamowej.


Gdzie wykorzystuje się izotermy?

Zabudowy izotermiczne wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest zachowanie odpowiedniej temperatury przewożonych produktów. Temperatura musi przekraczać 0°C. Zabudowa umożliwia utrzymanie stabilnych warunków transportu również w zakresie wilgotności powietrza. Tego typu rozwiązanie technologiczne stosuje się m.in. w przypadku: przemysłu spożywczego, branży florystycznej i ogrodniczej, branży chemicznej, czy też budowlanej.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl