Jak zapobiec brzydkim zapachom z klimatyzacji w samochodzie ?

Brzydki zapach z klimatyzacji samochodowej to ważny sygnał ostrzegawczy. Objaw ten wskazuje na to, że układ nie działa prawidłowo i należy go przeczyścić. Ponadto brzydki zapach to nie jedyny problem. Wiele wskazuje na to, że w układzie rozwijają się szkodliwe drobnoustroje, które go powodują. Zwiększa to ryzyko występowania chorób układu oddechowego. Sprawdź, co powoduje brzydki zapach z autoklimy i jak można mu zapobiec. 

Dlaczego z klimatyzacji wydobywa się nieprzyjemny zapach?

Klimatyzacja samochodowa wymaga odpowiedniej eksploatacji i konserwacji, w tym m.in. regularnego czyszczenia i nabijania czynnika chłodniczego. Zbagatelizowanie tych obowiązków może prowadzić do zmniejszonego komfortu i bezpieczeństwo użytkowania autoklimy oraz do zwiększenia ryzyka występowania kosztownych usterek. Ważnym sygnałem ostrzegawczym jest nieprzyjemny zapach, który wydobywa się z nawiewu po włączeniu klimatyzacji samochodowej. Za powstawanie brzydkiego zapachu w autoklimie odpowiadają przede wszystkim szkodliwe drobnoustroje. W układzie panuje zwiększona wilgotność. To idealne środowisko do rozwoju grzybów, pleśni i bakterii. Gdy skolonizują one klimatyzację samochodową, to powodują wydobywanie się z niej nieprzyjemnego zapachu i zanieczyszczonego powietrza, które może powodować poważne problemy zdrowotne. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to, aby zapobiegać brzydkim zapachom z autoklimy.

Jak zapobiegać brzydkim zapachom z autoklimy?

Każdy właściciel samochodu wyposażonego w układ klimatyzacji powinien odpowiednia o nią zadbać. Przede wszystkim klimatyzacja wymaga regularnego czyszczenia w dedykowanych punktach, które specjalizują się z konserwacji autoklimy. Tego typu prace należy wykonywać przynajmniej raz w roku. Optymalnie jednak, jeżeli klimatyzacja samochodowa jest czyszczona na początku jesieni i wiosny. Jeżeli w układzie jest mniej czynnika chłodniczego, to klimatyzację należy nabić. Kolejnym ważnym sposobem na zapobieganie brzydkim zapachom z autoklimy jest regularne jej wykorzystywanie przez cały rok. Bardzo ważne, aby klimatyzacja samochodowa była w użyciu również zimą. Niestety wiele osób o tym zapomina. Kilka tygodni nieużytkowania autoklimy może prowadzić do jej usterek oraz zwiększyć ryzyko rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Pamiętaj o tym, aby regularnie czyścić i konserwować klimatyzację samochodową oraz używać jej również zimą. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z nawiewów. Korzystanie z niesprawnego układu może powodować poważne dolegliwości zdrowotne, dlatego nie bagatelizuj tego problemu.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl