Klimatyzacja samochodowa

Klimatyzacja samochodowa stanowi obecnie bardziej podstawowe wyposażenie auta, niż oznakę luksusu, jaką była jeszcze nie tak dawno.


Dzięki niej możemy podróżować w upalne dni w komfortowych warunkach i w optymalnej dla nas temperaturze, a w pozostałych porach roku łatwo usuniemy nadmiar wilgoci z wnętrza naszych samochodów. A skoro mamy z niej pożytek przez cały rok, warto wiedzieć jak prawidłowo z niej korzystać i jak o nią dbać, aby móc cieszyć się jej długą i bezawaryjną pracą? W tym artykule omawiamy podstawowe zagadnienia związane z klimatyzacją w samochodzie, więcej informacji można znaleźć na portalu klimatyzacja.pl w dziale Artykuły - Auto-klima - Tematy dla wszystkich.

Czym jest klimatyzacja samochodowa?

Klimatyzacja samochodowa to nic innego jak zamknięty układ termodynamiczny, który działa na analogicznych zasadach jak zwykła lodówka. Kluczowym elementem zapewniającym wymianę ciepła jest czynnik chłodniczy.

Jakie znaczenie dla układu klimatyzacji ma czynnik chłodniczy ?

Czynnik chłodniczy to substancja, która przy niskim ciśnieniu i w niskiej temperaturze przechodzi w stan gazowy, pobierając energię z otoczenia, a przy wysokim ciśnieniu i w wysokiej temperaturze, skrapla się, oddając ciepło. To dzięki krążącemu pomiędzy poszczególnymi elementami układu klimatyzacji czynnikowi, możemy się cieszyć chłodnym powietrzem, które dostaje się do wnętrza samochodu przez wentylację.

Budowa układu klimatyzacji w aucie

Układ klimatyzacji w samochodzie składa się z następujących elementów: kompresora klimatyzacji, chłodnicy klimatyzacji, osuszacza, zaworu rozprężnego i parownika połączonych przewodami, w których krąży w układzie zamkniętym czynnik chłodzący.

Jak działa klimatyzacja samochodowa?

Zasada działania klimatyzacji nie jest skomplikowana, a poszczególne elementy układu realizują poniższe zadania:

  • kompresor napędzany paskiem klinowym od silnika wywołuje przepływ czynnika pod ciśnieniem i w wysokiej temperaturze do chłodnicy;
  • chłodnica klimatyzacji, czyli skraplacz, to wymiennik ciepła umieszczony z przodu samochodu, w którym pod wpływem pędu powietrza wywołanego ruchem samochodu, czynnik ochładzając się, zmienia stan skupienia w ciekły i pod wysokim ciśnieniem kierowany jest dalej do osuszacza;
  • osuszacz, to element, w którym z czynnika usuwana jest wilgoć i ewentualne zanieczyszczenia mechaniczne, czy cząstki powietrza, które mogą przedostać się do czynnika przez mikropory w wężach oraz innych elementach układu. Z osuszacza czynnik trafia do zaworu rozprężnego;
  • zawór rozprężny zmniejsza ciśnienie czynnika, przez co następuje jego przejście w stan gazowy, czemu towarzyszy obniżenie jego temperatury. W takiej postaci czynnik trafia dalej do parownika;
  • parownik, to kolejny wymiennik ciepła, który tym razem znajduje się w kanale wentylacji samochodu. Jego lokalizacja sprawia, że strumień powietrza wentylacyjnego opływający parownik, ochładza się, oddając ciepło czynnikowi i w postaci chłodnego nawiewu trafia do wnętrza kabiny. Po rozprężeniu w parowniku czynnik zostaje zassany przez kompresor i cykl się powtarza.

Jakie zadania pełni klimatyzacja w samochodzie?

Zadaniem układu klimatyzacji samochodowej jest przede wszystkim zapewnienie komfortu kierowcy i pasażerom poprzez odprowadzanie nadmiaru ciepła i wilgoci z jego wnętrza. Przy okazji odprowadzany jest również z powierzchni skóry użytkowników auta pot oraz zanieczyszczenia takie jak: dwutlenek węgla, kurz, spaliny, pyłki roślin, zapachy, czy dym papierosowy.

Osuszające działanie klimatyzacji przydatne jest zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy do wnętrza, wraz ze śniegiem na butach, dostaje się woda, która pod wpływem ciepła paruje, kondensuje się na szybach i zwiększa zawilgotnienie pojazdu. Korzystanie z klimatyzacji w tym czasie nie tylko pozwala na poradzenie sobie z zaparowaniem szyb, ale umożliwia usunięcie nadmiaru wilgoci, wywołującej nieprzyjemny zapach w aucie. Eliminacja tych elementów przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa jazdy.

Jak korzystać z klimatyzacji w samochodzie?

Przestrzeganie poniższych zasad korzystania z klimatyzacji w samochodzie pozwoli uniknąć wielu problemów zdrowotnych jak: przeziębienia, infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenia stawów i mięśni, a nawet alergie.

Zanim wsiądziemy do rozgrzanego samochodu, w pierwszej kolejności przewietrzmy wnętrze, otwierając wszystkie okna, a w czasie postoju nawet i drzwi. Po ruszeniu pozostawmy jeszcze na kilka minut otwarte okna, aby pozbyć się gorącego powietrza i dopiero po chwili włączmy klimatyzację, ale nie od razu na najniższą temperaturę, bo wychłodzimy swój organizm. Temperaturę powinniśmy obniżać stopniowo, aż do osiągnięcia 19 - 21OC - czyli optymalnego dla nas poziomu.

Najlepiej jest kierować nawiew schłodzonego powietrza na szyby pojazdu. Skierowanie nadmuchu wentylatora na siebie może doprowadzić do powstania stanów zapalnych mięśni lub stawów.

Niebezpieczne jest również wejście rozgrzanej osoby do mocno schłodzonego wnętrza auta. To może spowodować szok termiczny.

Klimatyzacji należy również używać poza sezonem letnim. W nieużywanym przez wiele miesięcy układzie czynnik klimatyzacji nie krąży, a to może doprowadzić do rozwoju bakterii, grzybów i pleśni niebezpiecznych dla naszego zdrowia.


Jak często należy przeprowadzać serwis klimatyzacji, by uniknąć usterek i awarii ?

Klimatyzacja wymaga corocznych przeglądów, podczas których całościowemu sprawdzeniu podlega działanie układu klimatyzacji. Podczas przeglądu wykonywane są takie czynności jak: sprawdzenie szczelności instalacji, uzupełnienie poziomu czynnika chłodzącego oraz oleju smarującego sprężarkę klimatyzacji, wymiana wszystkich filtrów, ze szczególnym uwzględnieniem filtrów kabinowych oraz filtra osuszacza. Wskazana jest także dezynfekcja całego układu.

Warto regularnie serwisować i dbać o stan wszystkich elementów wchodzących w skład układu klimatyzacji oraz naprawiać wszelkie usterki, zanim doprowadzą one do poważnych awarii. W tym celu powinniśmy co 2 - 3 lata przeprowadzać regularny serwis i przegląd klimatyzacji w specjalistycznych warsztatach samochodowych zajmujących się układami chłodzącymi.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (A.K)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl