Stanowi doskonałą ochronę przed stratami ciepła, dyfuzją pary wodnej, ogranicza ryzyko korozji instalacji, a dodatkowo dzięki swoim właściwościom, jest bezpieczny i wygodny w montażu oraz zapewnia bezpieczeństwo pożarowe. Innowacje w segmencie materiałów budowlanych oraz coraz wyższe oczekiwania rynku sprawiają, że to, co jeszcze do niedawna było standardem, dziś nie spełnia już podstawowych wymagań. Od dobrej izolacji przewodów wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i instalacji rurowych oczekujemy dziś nie tylko jak najniższych współczynników przewodności cieplnej i ochrony przed zawilgoceniem instalacji, ale ze względu na szybkie tempo prac i wysokie koszty robocizny niezwykle istotna staje się też wyższa wygoda, a tym samym skrócenie czasu montażu.
Do produkcji produktów izolacyjnych ArmaFlex ® Duct firmy Armacell wykorzystuje się elastomerową piankę (FEF) na bazie syntetycznego kauczuku. Zamkniętokomórkowa struktura materiału zapewnia wysoką skuteczność ochrony przed stratami ciepła, jak również ochronę przed przenikaniem do wnętrza pary wodnej, która mogłaby przyczyniać się do korozji przewodów. Taka struktura to także znacząca redukcja przenoszenia hałasów. Badania wykazały, że współczynnik oporu przeciw dyfuzji pary wodnej μ dla izolacji Armaflex®Duct kształtuje się na poziomie minimum 7000, a współczynnik przewodności cieplnej λ poniżej 0,036 W/mK (dla izolacji w przedziale 9 - 25 mm) oraz poniżej 0,038 W/mK (w przedziale 32 - 40 mm). Obydwa współczynniki pozwalają na znaczne ograniczenie grubości warstw izolacji w stosunku do tradycyjnych rozwiązań przy zachowaniu takiego samego stopnia ochrony i stosowanie tylko jednej warstwy izolacji, odpowiadającej zarówno za izolację termiczną jak i przeciwwilgociową.
Mniejsza grubość to znacznie wygodniejszy montaż i więcej przestrzeni roboczej, oraz możliwość wydajnego zaizolowania przewodów także w sytuacji bardzo ograniczonej przestrzeni. Dodatkowo, ArmaFlex ® Duct firmy Armacell jest miękkim, trwale elastycznym materiałem, zachowującym swoje właściwości przez cały okres użytkowania, co znacznie ułatwia jego dopasowanie do nieraz skomplikowanych kształtów izolacji, zapewniając lepsze przyleganie, a tym samym większą szczelność izolacji.Produkt dostępny jest w dwóch wariantach - samej izolacji oraz izolacji, która od wewnętrznej strony posiada zabezpieczoną folią polietylenową warstwę samoprzylepnego kleju na bazie zmodyfikowanego akrylu na osnowie siatkowej. Warstwa ta umożliwia jeszcze wygodniejszy i szybszy montaż - aby umocować izolację wystarczy docisnąć ją do instalacji - możemy więc zupełnie pominąć stosowanie klejów, czy montaż za pomocą osobnych taśm. ArmaFlex ® Duct firmy Armacell poddaje się również łatwej obróbce i jest materiałem niepylącym, wolnym od włókien i kurzu, co dodatkowo wpływa na komfort prac montażowych i konserwacyjnych.
Poza skuteczną ochroną oraz wygodnym montażem ArmaFlex ® Duct firmy Armacell wpływa także na wyższy poziom bezpieczeństwa w przypadku pożaru. Podczas spalania nie wytwarza płonących kropli, które mogłyby być niebezpieczne dla ewakuowanych osób. Dla przestrzeni wymagających podwyższonych standardów pożarowych w ofercie Armacell dostępna jest też wersja izolacji ArmaFlex® Duct Plus w Euroklasie B-s3,d0 którą oznaczane są materiały nierozprzestrzeniające ognia, samogasnące i niezapalne. ArmaFlex® Duct możemy stosować, w zależności od wariantu produktu, nawet na instalacjach o temperaturze pracy w przedziale +110°C do -50°C. Zarówno w wariancie samoprzylepnym, jak i w wariancie do stosowania z klejami z rodziny ArmaFlex do wyboru mamy role szerokości 150 cm o grubości od 9 do 32 mm. ArmaFlex® Duct firmy Armacell to izolacja, która zapewnia nam równocześnie skuteczną ochronę przed stratami ciepła, przenikaniem wilgoci i hałasem. Sprawdzi się zatem w szerokim wachlarzu zastosowań, a dzięki łączeniu różnych właściwości zastąpi kilka rodzajów tradycyjnych izolacji technicznych i znacznie ułatwi prace montażowe. Warstwa samoprzylepna i wysoka elastyczność produktu pozwalają ograniczyć czas wykonania, a brak pylenia materiału podczas obróbki przyczynia się do poprawy warunków pracy. Jest to więc doskonała alternatywa w stosunku do tradycyjnych rozwiązań, spełniająca oczekiwania wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego zarówno na etapie projektowym, wykonawczym, jak i późniejszej eksploatacji budynku.