Wentylator kanałowy EKAD 200-4

Właściwości i wykonanie

Wentylator łączy zalety wentylatorów osiowych (osiowy kierunek przepływu powietrza) i promieniowych (stabilny spręż, niski poziom hałasu, wysoka sprawność).

Może być montowany w dowolnej pozycji.


Obudowa

Obudowa wentylatora wykonana jest z ocynkowanej blachy stalowej, w formie kanału o przekroju prostokątnym. Do łatwej instalacji w ciągu kanałów od strony wlotu i wylotu posiada znormalizowane kołnierze montażowe, o szerokości 20 mm.


Wirnik

Koło wirnikowe wysokiej sprawności, z łopatkami wygiętymi do przodu, wykonane jest z ocynkowanej blachy stalowej. Osadzane jest bezpośrednio na obudowie silnika. Zespół wirnik-silnik wyważany jest statycznie i dynamicznie, zgodnie z normą DIN ISO 1940 w klasie G 2.5.


Kierunek obrotów

Przy podłączaniu należy zwrócić uwagę na kierunek obrotów wirnika - standardowo jest on zgodny z ruchem wskazówek zegara, patrząc od strony wlotu.


Podłączenie elektryczne

Podłączenia zasilania dokonuje się przez dostarczaną wraz z wentylatorem (oddzielnie) puszkę podłączeniową, wykonaną w klasie szczelności IP44. Wentylator powinien zostać podłączony zgodnie ze znajdującym się w puszce schematem oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa.


Silnik

Napęd wentylatora stanowi silnik z wirującą obudową o regulowanej napięciowo prędkości obrotowej, wykonany w klasie szczelności IP54. Izolacja uzwojenia odpowiada klasie F i dodatkowo jest impregnowana przed wilgocią. Zastosowane łożyska toczne są szczelnie zamknięte z obu stron i nie wymagają obsługi.


Zabezpieczenie termiczne silnika

Silnik zabezpieczony jest przed przegrzaniem za pomocą termokontaktu, z końcówkami wyprowadzonymi na listwę zaciskową silnika, które wymagają prawidłowego podłączenia do zewnętrznego przekaźnika ochrony termicznej. Brak właściwego urządzenia ochronnego stanowi podstawę do oddalenia reklamacji w przypadku spalenia silnika.


Status ErP

Wentylator nie podlega Dyrektywie ErP (2009/125/WE).