Wentylacja grawitacyjna - gdzie się sprawdzi najlepiej?

Zdecydowanie najprostszym sposobem regulacji wymiany świeżego powietrza w budynkach jest wentylacja grawitacyjna. Jest nie tylko prosta w konstrukcji, ale również stosunkowo tania w montażu i eksploatacji. Sprawdzi się jednak tylko w określonych warunkach, dlatego warto sprawdzić, czym dokładnie jest wentylacja grawitacyjna oraz gdzie wykazuje się odpowiednią skutecznością. Dowiesz się tego z naszego artykułu.


Wentylacja grawitacyjna - co to jest?

Jak sama nazwa wskazuje, wentylacja grawitacyjna to instalacja, która swoje działanie opiera na prawie grawitacji. To jednocześnie najstarszy i najprostszy sposób wymiany powietrza w obiektach. Wentylacja grawitacyjna - jak zrobić? W dużym skrócie polega on na stworzeniu pionowych kanałów wentylacyjnych w przekroju budynku. To nimi odprowadzane jest ciepłe powietrze na górę budynku, a następnie na zewnątrz. Różnica ciśnień pomiędzy ogrzanym i chłodnym powietrzem sprawia, że wytwarzany jest ciąg powietrza. Dzięki temu ciepłe powietrze wypychane jest na zewnątrz, a do wnętrza obiektu dostaje się świeże powietrze z zewnątrz. Aby do tego doszło, muszą być spełnione określone warunki. Zaliczane są do nich m.in.:

  • odpowiednia różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz (dlatego instalacja jest mniej skuteczna latem);
  • zapewniony swobodny dopływ chłodnego powietrza do wnętrz (m.in. przez stolarkę okienną itp.).

Wentylacja grawitacyjna domu

Ze względu na niskie koszty budowy i eksploatacji, wentylacja grawitacyjna domu jest częstym wyborem właścicieli. System będzie skuteczny, jeżeli do odpowiedniego projektu dołożone zostaną nawiewniki. Największą skutecznością rozwiązanie cechuje się zimą, gdy istnieje największa różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz domu. Wydajność systemu maleje wraz ze wzrostem temperatury na zewnątrz, dlatego coraz częściej użytkownicy decydują się na system hybrydowy. Wentylacja grawitacyjna nie jest również najlepszym wyborem do nowoczesnych i energooszczędnych budynków. Zachowanie zbyt wysokiej szczelności stolarki okiennej i materiałów i wysokich parametrach izolacyjnych sprawi, że swobodna wymiana powietrza nie będzie zachowana. Pamiętaj o tym, jeżeli postawisz na model grawitacyjny. Zadbaj o jego działanie, dzięki czemu będzie to wydajna wentylacja w domu. Jak zrobić ją krok po kroku dowiesz się od ekspertów.

Gdzie jeszcze się sprawdzi?

Wentylacja grawitacyjna sprawdza się w wielu sytuacjach. Jej główna zaleta to fakt, że jest oszczędna w budowie i użytkowaniu, a do jej działania nie są niezbędne urządzenia mechaniczne. Najczęściej stosowana jest w przypadku domów jednorodzinnych, zabudowań gospodarczych, małych budynków firmowych oraz wielorodzinnych. Odpowiednio zaprojektowana sprawdzi się również w innych obiektach, jednak wyraźny spadek jej efektywności będzie obserwować się w okresie letnim. Swoje ewentualne wątpliwości w tym zakresie warto skonsultować z projektantem już na etapie tworzenia projektu domu lub innego budynku.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl