SWEMA - balometr jako najszybsze narzędzie do pomiaru wydajności wentylacji

Balometr, często nazywany również kapturem lub dzwonem pomiarowym

To urządzenie pozwalające na natychmiastowy pomiar wydajności wentylacji na anemostatach, nawiewnikach, kratkach, nawiewnikach wirowych, kratkach szczelinowych. Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest jego prostota – do wykonania pomiaru wystarczy jedynie szczelnie nakryć kapturem cały element (np. anemostat), a wynik automatycznie zostanie wyświetlony na wyświetlaczu urządzenia.


Na rynku dostępne jest wiele urządzeń służących do mierzenia wydajności wentylacji, korzystające z różnych metod pomiarowych. Te najpopularniejsze to metoda z wykorzystaniem sondy wiatraczkowej, pomiar różnicy ciśnienia z elementami spiętrzającymi oraz sondy termooporowe. Pomiar przy użyciu „wiatraczka” obarczony jest największym błędem pomiarowym, wynikającym z oporów ruchu same sondy. Dla tej metody, błędy przyjmują największą wartość w przypadku pomiarów w dolnych zakresach. Najbardziej rzetelną metodą pomiarową jest pomiar z wykorzystaniem sondy termooporowej – tzw. „hot wire”. Dokładność tego rozwiązania to nawet ± 3% wartości odczytanej min. 1,8 m3/h (dot. balometru SwemaFlow 4001 szwedzkiej firmy Swema). Balometry wyposażone w elementy spiętrzające i czujnik różnicy ciśnienia mają dokładność rzędu ± 3% wartości odczytanej, lecz taka dokładność osiągana jest jedynie w przypadkach wyższych wartości, rzędu kilkudziesięciu m3/h.

Istotną właściwością balometru jest jego waga. Niska waga urządzenia to wygodniejsza praca instalatora, który wykonując pomiar powietrza nawiewanego lub wyciąganego, przeważnie musi trzymać urządzenie nad głową. Dodatkowym atutem rozwiązania SwemaFlow jest zasilanie bateryjne, czyniąc je urządzeniem przenośnym. Prosty wyświetlacz i energooszczędna elektronika pozwala na długą pracę sprzętu i długotrwałe pomiary na jednej baterii.

Produkt oferowany przez firmę AP Automatyka przeznaczony jest dla specjalistów, którym zależy na rzetelności pomiaru i niezawodności sprzętu. Firma Swema jest pionierem na rynku wentylacji, warto zaznaczyć, że pierwszy balometr Swema wyprodukowała już w 1966 roku! Obecnie, sztandarowym modelem szwedzkiej firmy jest SwemaFlow o oznaczeniu 4001.

SwemaFlow 4001 mierzy zarówno powietrze nawiewane, jak i wywiewane za pomocą siatki wykonanej z sondy termooporowej. Zestaw charakteryzuje się kapturem o wymiarach 650 x 650 mm - duży przekrój minimalizuje ograniczenia przepływu powietrza przez urządzenie. Balometr jest niezwykle prosty w użyciu, a wynik wyświetlany jest natychmiastowo (dostępna jest również opcja HOLD, która pozwala na zamrożenie wyniku na wyświetlaczu). SwemaFlor 4001 radzi sobie również z nawiewnikami wirowymi - przy wykorzystaniu dedykowanemu akcesorium, krzyżowi pomiarowemu, dzięki któremu można wykonać rzetelne pomiary na tych nietypowych elementach.

Swema od lat stawia na dokładność pomiarów w swoich rozwiązaniach dedykowanych instalacjom HVAC. Część urządzeń posiada specjalne, nietypowe funkcje - na przykład, opisywany balometr pozwala wprowadzić współczynnik zależny od szczelności instalacji. Do miernika można wprowadzić współczynnik korekcyjny pomiaru w zależności od poziomu powietrza, które ucieka przez nieszczelności instalacji zanim dotrze do elementu pomiarowego. Wartym uwagi jest również fakt, że wszystkie urządzenia są dostarczane wraz z certyfikatem kalibracji wystawionym dla konkretnego egzemplarza.

Właściwości SwemaFlow 4001 [PN 770070]:

  • Zakres i dokładność: 10.8...5400 m³/h ±3 % wartości odczytanej, min. ±1.8 m3/h; 0...50°C; ±0.6°C < 180 m3/h ±0.4 °C > 180 m3/h; 600...1200 hPa; ±3.5 hPa.
  • Wbudowana pamięć: 9999 wyników.
  • Waga: 3,7 kg (z kapturem).
  • W komplecie: balometr, kaptur 650 x 650 mm, ładowarka (230 V), walizka, certyfikat kalibracji, przewód USB.
  • Dostępne akcesoria: krzyż do nawiewników wirowych [PN 769630], kaptur do nawiewników szczelinowych o wymiarach 1200 x 250 mm [PN 764420].


Przy okazji tego artykułu warto wspomnieć o oferowanym przez Swema testerze szczelności kanałów wentylacyjnych.