Klasyfikacja oczyszczaczy powietrza

Rodzaje oczyszczaczy powietrza możemy podzielić ze względu na zastosowanie według potrzeb użytkownika.


Oczyszczacze powietrza dzielimy na:

  • Oczyszczacze powietrza dla alergików,
  • Oczyszczacze powietrza z wbudowanym nawilżaczem powietrza,
  • Oczyszczacze powietrza z funkcją jonizacji powietrza - jonizatory powietrza.

Oczyszczacze powietrza dla alergików

Zakup odpowiedniego oczyszczacza powietrza może ograniczyć alergeny znajdujące się w pomieszczeniach. Problemy z oddychaniem czy łzawienie oczu należą do najczęstszych objawów alergii, prowadzących do astmy. Temat alergii nasila się zwłaszcza w okresie przedwiosennym oraz wiosennym. Zaleca się oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach, gdzie przebywają osoby mające alergię. Najlepszymi urządzeniami dla alergików są nowoczesne oczyszczacze powietrza, które wykorzystują wielostopniową filtrację powietrza. W odróżnieniu od standardowych oczyszczaczy powietrza wykorzystują one zestaw filtrów różnego rodzaju, które eliminują praktycznie każdy rodzaj zanieczyszczeń występujących w powietrzu.

Oczyszczacze powietrza z opcją nawilżania

Oczyszczacze powietrza z wbudowanym nawilżaczem powietrza sprawdzają się w okresie jesiennym oraz zimowym, kiedy to powietrze jest suche i utrudnia oddychanie i wpływa negatywnie na koncentracje i samopoczucie użytkowników pomieszczenia. Zasada działania takiego oczyszczacza polega na tym, że nawilżacz powietrza wbudowany w urządzenie oczyszczające wytwarza mgiełkę z pary wodnej lub po prostu parę, która podwyższa wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza wpływa na podniesienie wydajności funkcjonowania człowieka, zmniejsza ilość drobnoustrojów, bakterii, wirusów, roztoczy i innych zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu.

Jonizatory powietrza

Jonizatory powietrza stanowią oczyszczacze, których głównym zadaniem jest wytwarzanie jonów ujemnych i uwalnianie ich do otoczenia. Każde urządzenie elektryczne wytwarza głównie jony dodatnie, co powoduje, że w pomieszczeniach wytwarza się mikroklimat sprzyjający rozmnażaniu wirusów, grzybów, roztoczy i innych alergenów. Jony ujemne niwelują ten proces. Dodatkową zaletą jonizatorów jest cicha praca. Jednak jonizatory powietrza wykorzystują tylko proces jonizacji do oczyszczania powietrza i nie zawsze jest to tak skuteczne, jak w przypadku profesjonalnych urządzeń oczyszczających.

Jak wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza ?

Producenci oczyszczaczy oferują bardzo dużą ilość modeli oczyszczaczy. Dobrze jest, jak zakup oczyszczacza powietrza poprzedzi, zapoznanie się z rankingiem oczyszczaczy powietrza 2022. Przed zakupem takiego urządzenia należy sprawdzić wiele czynników zewnętrznych np: czyste powietrze, smog. Można wybrać oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania. Dobry oczyszczacz powinien być wyposażony w dobry filtr, filtr hepa, filtr węglowy. Najważniejszą funkcją oczyszczacza oprócz nawilżania jest także, jak sama nazwa wskazuje oczyszczanie, czyli pozbywanie się zanieczyszczeń z powietrza takich jak bakterie i wirusy, dym z papierosów, a także niwelować nieprzyjemne zapachy.


Opracowanie redakcja www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [AJ]

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.