Kamery termowizyjne Testo – zastosowanie w budownictwie

Przez ostatnie lata kamery termowizyjne głównych odbiorców znalazły w branży przemysłowej i budowlanej

W przypadku przemysłu pozwalają na szybkie i precyzyjne wykrywanie uszkodzeń instalacji, systematyczne monitorowanie podzespołów na halach produkcyjnych, weryfikację działania instalacji elektrycznych. Diagnostyka ta zwiększa znacząco szanse na ograniczenie kosztów produkcji i zachowanie ciągłości bez wymuszonych przestojów. Przy branży budowlanej interesuje nas głównie izolacja termiczna budynku, centralne ogrzewanie, przeciążenia na instalacjach i zawilgocenia w pomieszczeniach. Z punktu widzenia tych dwóch trendów dość aktywną branżą stała się aktualnie powszechnie znana branża HVAC-u. Tu zastosowanie kamer można zobrazować w trzech wyszczególnionych grupach branżowych.

Ogrzewanie

W tym kierunku doskonale odnajdują się kamery z niższej półki, wyposażone w detektor o rozdzielczości 160 x 120 pixeli z zakresem pomiarowym do 280°C m.in. Testo 875-1i. Ogrzewanie budynków, ucieczki ciepła poprzez mostki cieplne, rozkład temperatur na grzejnikach, tzw. podłogówka i diagnozowanie nieszczelności samych instalacji z użyciem kamery termowizyjnej staje się naprawdę proste. Za pomocą narzędzia, czyli kamery termowizyjnej, oprogramowania i podstawowej wiedzy diagnoza instalacji centralnego ogrzewania, izolacji cieplnej budynku i elektryki nigdy dotąd nie były tak proste.

Wentylacja i klimatyzacja

Kamera termowizyjna od strony pomiaru rejestruje rozkład promieniowania podczerwonego emitowanego przez każde ciało, którego temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego i przekształcenia go w światło widzialne. Zważając na powyższe założenie musimy wziąć pod uwagę, iż przy wentylacji medium pomiarowym jest powietrze, którego rozkładu kamera nie jest w stanie uchwycić. Dopiero oddziaływanie powietrza na powierzchnię może być poddane pomiarowi i analizie. Powietrze rozchodzące się z nawiewników czy wentylatorów będzie widoczne dopiero na suficie lub ścianie w postaci nagrzanej lub wychłodzonej powierzchni. Przy pomiarach wentylacyjnych dość ciekawa wydaje się opcja pomiaru wilgotności oferowana przez kamery Testo AG. Dzięki możliwości wprowadzenia do kamery dwóch parametrów: temperatury i wilgotności otoczenia, kamera automatycznie kalkuluje punkt rosy dzięki czemu może w prosty sposób zwizualizować na wyświetlaczu powierzchnie narażone powstawaniem wilgotności.

Chłodnictwo

W chłodnictwie kamery umożliwiają pomiar: temperatury przegrzania, przechłodzenia, podzespołów instalacji, wypełnienia zbiorników, elektryki zasilającej układ itp. Z drugiej strony należy szerzej spojrzeć na efekty działania samej instalacji chłodniczej. Przy nieszczelnej izolacji termicznej, nawet najlepsza instalacja, nie będzie w stanie zapewnić nam idealnych - stałych parametrów temperaturowych, trzeba również zapewnić wsparcie ze strony profesjonalnie wykonanej izolacji termicznej samej chłodni. Niestety kryzys panujący obecnie na rynku, stawia nas przed ciągłymi cięciami wydatków a z racji kosztów całościowa wymiana instalacji lub postawienie nowej hali jest wręcz niewykonalne, zostaje zatem analiza energetyczna hali i badanie sprawności instalacji. Kamery termowizyjne pozwalają na szybką i prostą diagnostykę izolacji termicznej ścian, podłóg i dachu hali. Wykrywają wszelkie błędy budowlane, nieszczelności, pęknięcia, których skutkiem jest powierzchniowa zmiana temperatur na badanych powierzchniach. Po takiej diagnostyce wykonanie modernizacji staje się dużo prostsze i skuteczniejsze.

Czym powinna cechować się kamera termowizyjna używana przy diagnostyce HVAC?

Ceny kamer uzależnione są głównie od rozdzielczości detektora, czułości termicznej, zakresu pomiarowego badanej temperatury, częstotliwości odświeżania obrazu i wielu innych. W większości przypadków do badań w diagnostyce HVAC wystarczają kamery wyposażone w podstawowy detektor o rozdzielczości 160 x 120 pikseli o czułości termicznej < 50 mK. Przykładem tej klasy może być seria kamer Testo 875i, w połączeniu z wymiennymi obiektywami 32° x 23° i 9° x 7°, wbudowanym aparatem cyfrowym, jak też możliwością wykrywania powierzchni narażonych na występowanie zawilgoceń, kamera staje się profesjonalnym przyrządem do wykonania całościowego audytu. Jednakże do pełnej diagnostyki niezbędne staje się oprogramowanie komputerowe. Przykładem może być Software Testo IRSoft. Program ten pozwala m.in. na wyszczególnienie dowolnej ilości punktów, wykonanie histogramu i 5 linii profilu, nakładanie obrazu termowizyjnego na obraz rzeczywisty, wprowadzanie emisyjności i odbić dla całego zdjęcia, wybranej powierzchni i punktu, ręczną regulację skali, limitów, izotermy i co najważniejsze wykonanie finalnego raportu.

Ciągłe ulepszanie naszych produktów, innowacyjność i odpowiedź na zmiany trendów w termowizji pozwala firmie TESTO utrzymać wiodącą pozycję w produkcji przyrządów kontrolno-pomiarowych.