Jak właściwie zabezpieczyć biurowiec przed pożarem?

Pożar biurowca zagraża życiu dużej liczby ludzi znajdujących się w jego wnętrzu i wiąże się ze znacznymi stratami mienia firmowego. W celu ochrony powyższych wartości niezbędne są instalacje systemów przeciwpożarowych.

Wyróżnikiem biurowca na tle innych budynków jest fakt jednoczesnego przebywania w nim dziesiątków, a czasem setek osób. Część z nich to personel zatrudniony w biurach, natomiast pozostali ludzie to interesanci. W tak dużej populacji, otoczonej sprzętem elektrycznym i elektronicznym, skoncentrowanej w dodatku na niewielkiej powierzchni, nietrudno o pożar. Aby chronić najwyższą wartość, jaką jest życie ludzkie oraz cały znajdujący się wewnątrz biurowca dobytek, właściciel, zarządca lub użytkownik budynku mają obowiązek zadbać o instalacje przeciwpożarowe.

Obowiązek prawny

Wprawdzie zakup i instalacja systemu przeciwpożarowego to spory wydatek, z pewnością jest on jednak bardziej opłacalny niż późniejsza odbudowa spalonego budynku i problemy związane z następstwami pożaru. W dodatku ochrona przeciwpożarowa jest obowiązkiem, jaki prawo polskie nakłada na właściciela, zarządcę lub użytkownika budynku, co reguluje ustawa o ochronie przeciwpożarowej. Tym samym wymienione wyżej podmioty zobowiązane są do:

  • przestrzegania przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych oraz wyposażenia budynku i otaczającego go terenu w urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu MSWiA;
  • konserwacji i naprawy sprzętu i urządzeń przeciwpożarowych oraz gaśnic w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie;
  • zapewnienia osobom przebywającym w budynku i na otaczającym go terenie bezpieczeństwa i możliwości ewakuacji w razie pożaru;
  • przygotowania budynku i otaczającego go terenu do prowadzenia akcji ratowniczej;
  • zaznajomienia użytkowników budynku z przepisami ppoż. i ustalenia sposobów postępowania w razie pożaru.

Z uwagi na rozległy zasób informacji związanych z tą dziedziną, czynności, obowiązki i nadzór z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą zostać powierzone firmie lub osobom posiadającym odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie (źródło: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19910810351).

Zabezpieczenia przeciwpożarowe biurowca

Dzięki nowoczesnym technologiom nadzór nad bezpieczeństwem budynku i osób w nim przebywających odbywa się zdalnie, przez całą dobę. Aby skutecznie chronić życie ludzkie oraz mienie, należy zainwestować przede wszystkim w czujniki dymu i temperatury, które niezwłocznie zaalarmują o niebezpiecznej sytuacji. Dobrze byłoby podłączyć je do instalacji alarmowej, która odetnie zagrożone pomieszczenia od dopływu gazu i energii elektrycznej. Ponadto system alarmowy niezwłocznie powiadomi odpowiednie służby o zaistnieniu pożaru. Niezbędna jest również instalacja oddymiająca, ponieważ, jak pokazują badania, przyczyną ponad 90% przypadków śmierci w trakcie pożaru jest zatrucie gazami. Rolą urządzeń wchodzących w skład systemu oddymiania jest odprowadzenie dymu i gorąca na zewnątrz poprzez otwarcie klap wentylacyjnych znajdujących się w dachu lub fasadzie budynku i uruchomienie wentylacji. Dzięki temu trujące gazy i oślepiający dym zostają usunięte, drogi ewakuacyjne stają się drożne, a lokalizacja i gaszenie źródła pożaru – łatwiejsze. Należy też pamiętać o oświetleniu ewakuacyjnym niezależnym od głównego źródła prądu oraz o fluorescencyjnym oznakowaniu dróg wyjściowych. Ich montaż pozwala wydostać się na zewnątrz najkrótszą trasą nawet w warunkach ograniczonej widoczności.

Kontrole okresowe

Sama instalacja systemów przeciwpożarowych to nie wszystko – niezbędna jest również ich regularna kontrola i konserwacja. Są to bowiem jedynie urządzenia, a te, jak wiadomo, bywają zawodne. Ponadto od ich prawidłowego funkcjonowania zależy ludzkie życie. Aby mieć więc pewność, że w sytuacji awaryjnej system nie zawiedzie, należy go kontrolować. W tym celu warto skorzystać z usług firmy, która zajmuje się zarówno montażem, jak i konserwacją instalacji przeciwpożarowych, jak np. Unitec Sp. z o.o. Zyskuje się dzięki temu pewność, że system zostanie sprawdzony rzetelnie, a ewentualne usterki – zgłoszone i naprawione. Zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego w biurowcu to priorytet, gdyż zagrożenia, jakie niesie ze sobą pożar, mogą dotyczyć dużej liczby ludzi jednocześnie. Zabezpieczenia w postaci instalacji systemów wczesnego ostrzegania i oddymiania pozwalają na powiadomienie zarówno osób znajdujących się wewnątrz budynku, jak i odpowiednich służb ratowniczych. Dodatkowo niwelują niebezpieczeństwo związane z działaniem trujących gazów i dymu. Warto ponadto pamiętać, że nawet najnowocześniejszy sprzęt bywa zawodny, dlatego wymaga kontroli, a nierzadko i konserwacji, aby nie zawiódł w sytuacji zagrożenia.