ibros: Kamera termowizyjna Flir - dla inspektorów budowlanych

Zakup domu to poważna inwestycja finansowa dla każdego, ponieważ dom ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa życia. Jako wiodący ekspert w inspekcji domów w Japonii, pierwszej klasy architekt pan Hiroshi Ichimura, do diagnostyki budynków wykorzystuje termografię – kamery termowizyjne FLIR.


Pan Ichimura prowadzi firmę "Home and Estate Consulting Center" , która specjalizuje się w wykonywaniu kontroli i usług diagnostycznych zgodnie z wymaganiami klienta. Niektórzy klienci chcą zakupić gotowe plany budynku, więc zaangażowanie firmy rozpoczyna się od podpisania umowy, a kończy na zakończeniu budowy. Inni klienci życzą sobie przeprowadzenia diagnostyki ukończonych, nowo powstałych budynków. Kamery termowizyjne FLIR mogą wykryć problemy budowlane, które są niewidoczne gołym okiem. Kamery te mają możliwość wizualizacji problemów konstrukcyjnych, takich jak błędy w wykonaniu izolacji, nieszczelności, kondensacja pary wodnej, pleśń oraz nieszczelności w ogrzewaniu podłogowym. Pozwalają na określenie dokładnej lokalizacji problemu.


Architekt Hiroshi Ichimura posiada ogromne doświadczenie w tej dziedzinie dzięki diagnostyce ponad 200 budynków. Posiada uprawnienia do wykonywania inspekcji domów. Uprawnienia takie były prawie niespotykane w Japonii przed 2001 rokiem. Klienci podzieleni są na dwa rodzaje; tych, którzy planują zbudować nowy dom i wymagają kontroli od umowy do zakończenia i tych, którzy już przenieśli się do nowego domu i potrzebują inspekcji domu, aby odkryć jego potencjalne wady. Termografia w podczerwieni jest bardzo przydatna do kontroli w trakcie budowy, a także po jej zakończeniu. Diagnoza domów wybudowanych na sprzedaż jest szczególnie przydatna w wykrywaniu wad izolacji i przecieków wody z izolacji.


Wycieki wody, czy duże przecieki mogą być widoczne jako plamy na materiałach budowlanych. Zawilgocone miejsca są bardzo trudne do określenia i zlokalizowania. Konwencjonalna kontrola wilgoci jest niezmiernie pracochłonna, a co za tym idzie czasochłonna. Po pierwsze, inspektor budynku musi określić, gdzie może wystąpić nieszczelność w oparciu o strukturę domu. Kolejną czynnością jest symulacja wycieku wody, oraz testowanie przez dotknięcie miejsca podejrzanego o wyciek wody. Największym problemem przy użyciu konwencjonalnych metod, jest ocena stopnia przecieku i dalszych uszkodzeń spowodowanych w budynku. Korzystanie z termografii w podczerwieni, pozwala określić dokładną lokalizację i stopień wycieku, bez powodowania szkód, oraz umożliwia skuteczną kontrolę. Przecieki wody, nie tylko mają tendencję do uszkodzenia powierzchni ściany, czy powstanie pleśni ale również prowadzą do uszkodzenia integralności strukturalnej materiałów budowlanych, co stanowi poważny problem.


FLIR E60 do inspekcji budynków jest ręczną kamerą termowizyjną, która tworzy ostre obrazy w podczerwieni. Posiada rozdzielczość 180 x 180 pikseli i zawiera wbudowany aparat cyfrowy o rozdzielczości 2,3 megapiksela. Obejmuje również dodatkowe funkcje, które są niezbędne do przeprowadzenia badań diagnostycznych budynku, pomiarów takich elementów jak punkt rosy czy izolacja, alarmując, że istnieją obszary o ryzyku kondensacji powierzchniowej pary wodnej, które powodują powstawanie pleśni. Termografia w podczerwieni umożliwia wizualizację obszarów problemowych widocznych na obrazach termicznych. Porównujemy obrazy termiczne (termogramy) w odniesieniu do cyfrowych zdjęć, co umożliwia dokładne zlokalizowanie problemu. Kamera termowizyjna pozwala nam przedstawić instrukcje w celu poprawy operacji budowlanych i wykonywania prac naprawczych po zakończeniu budowy. Obrazy w podczerwieni wyraźnie poświadczają problem, a wtedy agencja zajmująca się budową jest zmuszona do usunięcia wad.


Pan Ichimura powiedział, że zawsze istnieje kilka punktów, które należy wziąć pod uwagę przy wykonywaniu diagnozy z termografią w podczerwieni. Obecnie termografia stała się bardziej przystępna i użyteczna niż przed wielu laty. Jest narzędziem diagnostycznym dla budynków oraz służy do wizualizacji obszarów problemowych. Należy zauważyć, że istotne jest, aby zrozumieć strukturę każdego budynku i symulować sytuację, gdy problem jest prawdopodobny, w celu dokładnego sprawdzenia i zwiększenia skuteczności kontroli.