Harmann: Projekt Green cair – urządzenia i rozwiązania techniczne przyjazne środowisku

W ostatnich latach można było zaobserwować duży wzrost gospodarczy uwidaczniający się w niemal wszystkich sektorach gospodarki. Niewątpliwie znaczną zasługą i niejako „dźwignią” był rozwój branży budowlanej. Powstało wiele nowych obiektów zarówno biurowo-administracyjnych, mieszkalnych jak i przemysłowych. Jest jednakże jedna cecha wspólna która łączy wszystkie obecnie projektowane inwestycje – to postawienie na nowoczesność i funkcjonalność.

 

W nowoczesnym budownictwie trudno znaleźć obiekt w którym nie byłoby zaprojektowanej instalacji wentylacji mechanicznej, szczególnie kiedy dotyczy to budynków w których przebywają ludzie i komfort jaki w nich panuje ma niepodważalne znaczenie. Jednakże samo tylko zapewnienie wymaganych parametrów powietrza w pomieszczeniach nie jest kwestią najistotniejszą. Dzisiejsza technika produkcji urządzeń, które są odbiornikami energii elektrycznej poszła o krok dalej. W chwili obecnej nie wystarczy jedynie aby urządzenie spełniano parametry określone w projekcie tzn. wartości odpowiedniego strumienia powietrza dostarczanego do pomieszczeń, wilgotności względnej czy temperatury. Powszechnie przyjętą normą stała się klasyfikacja urządzeń pod względem Klasy sprawności energetycznej, oraz konstruowanie urządzeń o zredukowanym poborze energii elektrycznej. Tendencja ta jest jak najbardziej uzasadniona gdyż przyczynia się ona do zwiększania nacisku konstruktorów na bardziej ekonomiczne urządzenia a co za tym idzie bardziej ekologiczne. Zasoby nieodnawialnych surowców energetycznych na ziemi wciąż maleją a technologie pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych są nadal drogie w stosowaniu ich na masową skalę. Dlatego tak istotne jest aby już na etapie projektu i konstrukcji mieć na względzie aspekty nie tylko gospodarcze ale przede wszystkim ekologiczne.


W myśl tej idei firma Harmann ventilatoren wdrożyła nowy i całkowicie innowacyjny projekt o nazwie Green cair. Pod tym pojęciem kryje się to co najistotniejsze – troska o środowisko naturalne a tym samym o nas wszystkich. Technologia która jest przyjazna środowisku oparta jest na jak największym wykorzystaniu możliwości technologicznych w celu zmniejszenia poboru energii a co za tym idzie znaczącego ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Taką właśnie technologię stosuje firma Harmann pod nazwą Green cair. Sztandarowym przykładem jak mogą i jak powinny wyglądać nowoczesne urządzenia jest diagonalny wentylator kanałowy JETTEC. W swojej konstrukcji jest to urządzenie, które o krok wyprzedza pod względem zaawansowania technologicznego inne tego typu produkty dostępne na rynku. W wentylatorach JETTEC po raz pierwszy zwrócono uwagę nie tylko na kształt i konstrukcję wirnika lecz również na inne nie mniej ważne elementy aerodynamiczne. Unikalny konfuzor wlotowy zastosowany w wentylatorach JETTEC sprawia, że powietrze jest zaciągane bezpośrednio na stożek wirnika diagonalnego bez zawirowań strugi pomiędzy obudową a krawędziami łopatek. W celu poprawienia sprawności na końcach łopatek zostały one połączone w specjalny profilowany pierścień, który dodatkowo doszczelnia miejsce przepływu powietrza między konfuzorem a kierownicami dyfuzora znajdującymi się bezpośrednio za wirnikiem.

 

Końcowy element aerodynamiczny stanowi obudowa silnika w kształcie ściętego stożka z profilowanymi kierownicami prowadzącymi które mają za zadanie maksymalnie ograniczyć burzliwość przepływu oraz wyrównać prędkość powietrza w całym przekroju kanału za wentylatorem. Dzięki zastosowaniu wymienionych powyżej elementów regulujących przepływ i ograniczających straty wentylatory JETTEC uzyskują sprawności do 50% większe niż standardowe wentylatory kanałowe z wirnikami promieniowymi oraz do 30% mniejsze zużycie energii. Biorąc pod uwagę że aż 75% – 90% kosztów związanych z pracą wentylatora to koszty energii elektrycznej, to ograniczenie ich o 30% daje bardzo wymierne korzyści, nie tylko materialne lecz przede wszystkim w postaci zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery. Jednakże przedstawione wcześniej elementy konstrukcyjne nie są jedynymi atrybutami ekologicznych wentylatorów JETTEC. Urządzenia te charakteryzuje także kompaktowa budowa, która idealnie mieści się w odpowiadającej im średnicy kanału. Dzięki temu uzyskano znaczną redukcję wagi poszczególnych modeli w stosunku do standardowych wentylatorów kanałowych a co za tym idzie znacznie wzrosły także oszczędności wynikające z montażu tych urządzeń. Co więcej modele od średnicy 500mm wykonane są w całości z aluminium (AlMg3) co stawia je na szczycie najlżejszych urządzeń w tej klasie. Jeżeli dodać do tego także modele występujące z silnikami przeznaczonymi do precyzyjnej regulacji falownikiem to w efekcie można uzyskać jeszcze większe oszczędności energii elektrycznej. Jednakże najbardziej zaawansowane technicznie modele stanowią wyposażone w silniki EC – komutowane elektronicznie. Technologia ta stosunkowo niedawno zaczęła być wykorzystywana przy produkcji urządzeń do wentylacji mechanicznej, jednak od samego początku ukierunkowała trend w którym większość producentów będzie podążać w najbliższych latach. Komutacja elektroniczna w połączeniu z precyzyjną regulacją pozwala znacznie ograniczyć zużycie energii elektrycznej w porównaniu do konwencjonalnych silników asynchronicznych, przy jednoczesnym wzroście efektywności pracy.

 

Kolejnym urządzeniem wchodzącym w skład projektu Green cair jest wyciągowy wentylator kuchenny COOKVENT.F marki Harmann. Urządzenia te seryjnie wyposażone są w zintegrowany falownik, który w połączeniu z układem kontroli stałego ciśnienia pozwala na precyzyjną regulację parametrów pracy wentylatora co ma istotny wpływ na wzrost wydajności pracy tych urządzeń co w konsekwencji oznacza znaczne ograniczenie zużycia energii elektrycznej i kosztów związanych z eksploatacją tych urządzeń, także kosztów ponoszonych na ochronę środowiska. Obecnie projektując instalacje wentylacji mechanicznej w budownictwie mieszkalnym, biurowym czy administracyjnym standardem stało się stosowanie urządzeń do odzysku ciepła. Jest to podyktowane zarówno względami ekonomicznymi lecz także obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. Również w tej dziedzinie firma Harmann wprowadziła urządzenia które należą do projektu Green cair – są to centrale wentylacyjne nawiewno-wyciągowe z odzyskiem ciepła FG. W urządzeniach tych zastosowano krzyżowy wymiennik ciepła o sprawnościach odzysku dochodzących do 58%. W połączeniu z wysokowydajnymi wentylatorami promieniowymi, wysokiej klasy filtrami EU7, izolowaną akustycznie i termicznie obudową, oraz możliwością zastosowania nagrzewnic wodnych lub elektrycznych a także chłodnic wodnych lub freonowych uzyskano produkt nadający się idealnie do wielorakich zastosowań zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jednorodzinnym, biurowym, administracyjnych oraz przemysłowym. Zastosowanie krzyżowego wymiennika ciepła pozwala uzyskać znaczne oszczędności energii w okresie zimowych kiedy zimne powietrze zewnętrzne odbiera ciepło od strumienia powietrza usuwanego. W lecie wymiennik można zastąpić poprzez tzw. „by-pass”. Racjonalne wykorzystanie energii w połączeniu z np. centralną automatyką „budynków inteligentnych” pozwala zredukować przede wszystkim koszty ale także w znacznym stopniu zwiększa wskaźnik ekologiczności takiego obiektu.