Automatyka central VENTUS – oszczędność i komfort

W strefach klimatycznych, gdzie w skali roku często zmienia się temperatura, warunki normatywne występują stosunkowo rzadko


Podczas projektowania instalacji ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji parametry pracy każdego urządzenia przeliczane są na warunki normatywne wynikające z odpowiednich norm i przepisów. Jeżeli dodatkowo wziąć pod uwagę zmienność w zapotrzebowaniu na ciepło czy chłód technologiczny w ciągu doby czy tygodnia wynikającą ze specyfiki wykorzystania obiektu zauważamy efekt przewymiarowania urządzeń w stosunku do rzeczywiście potrzebnych parametrów, co skutkuje nieekonomiczną pracą urządzenia.Aby zredukować koszty użytkowania centrali klimatyzacyjnej firma VTS oferuje zaawansowaną automatykę pozwalającą na efektywne dopasowanie parametrów użytkowych urządzenia do rzeczywistych warunków obiektu zapewniając tym samym niskie koszty użytkowania.

Trzy różnie tryby pracy

Użytkownik ma do dyspozycji ustawienia trzech indywidualnych trybów pracy: Ekonomiczna, Optymalna i Komfort. Dla każdego z tych trybów dostępne są indywidualne parametry użytkowe: nastawy głównej wartość zadanej regulacji np. temperatura w pomieszczeniu, wilgotności, poziomu CO2 lub wartości przepływu powietrza itp.

Kalendarz pracy centrali

Automatyka VTS oferuje możliwość zaprogramowania tygodniowego harmonogramu pracy centrali z uwzględnieniem dni specjalnych (rocznych świąt, urlopu, itp). Dla każdego przedziału czasowego istnieje możliwość zaprogramowania jednego z trzech trybów pracy. Dostępna jest także graficzna prezentacja nastawionego harmonogramu za pomocą narzędzi wizualizacyjnych.

Zaawansowane algorytmy sterowania - minimalizacji kosztów

W algorytmach VTS zastosowano kaskadową regulację temperatury w pomieszczeniu, co zapewnia minimalne zużycie ciepła i chłodu technologicznego. Ponadto algorytmy sterowania zapewniają precyzyjne utrzymywanie zadanej temperatury w pomieszczeniu z zerową histerezą poprzez dynamiczną, automatyczną zmianę nastaw temperatury powietrza nawiewanego w funkcji temperatury powietrza w pomieszczeniu. W ten sposób centrala zużywa minimalną ilość ciepła i chłodu technologicznego potrzebną do zapewnienia ustawionych parametrów.

Funkcja automatycznej regulacji jakości powietrza

Firma VTS oferuje optymalizację zużycia energii polegającą na płynnym automatycznym dopasowaniu wydajności powietrza do potrzeb ogrzewania, chłodzenia i wentylacji. Dopasowanie to opiera się na zapewnieniu jakości powietrza - temperatury, CO2, wilgotności.

Ekonomiczne dopasowanie parametrów wydajności wentylatorów do potrzeb obiektu

W automatyce VTS mamy do dyspozycji funkcje i algorytmy sterowania wydajnością wentylatorów poprzez elektroniczny pomiar i automatyczną regulacja wydajności powietrza, wyrażonej w m³/h tzw. system CAV. Dostępna jest opcja elektronicznego pomiaru i automatycznej regulacji stałego ciśnienia dyspozycyjnego wyrażonego w Pa tzw. systemu VAV oraz opcja nastawy stałych obrotów wentylatora.


Intuicyjna i wszechstronna obsługa centrali

HMI Basic

Obsługa centrali za pomocą panelu operatorskiego z prostym interfejsem obsługowym uniemożliwiającym zmianę zaawansowanych ustawień pracy centrali przez osoby niepowołane. HMI Basic to także połączenie czujnika temperatury i wilgotności z panelem operatorskim w jednej obudowie.

HMI Advanced

  • Zaawansowany panel operatorski – konfiguracja zaawansowanych parametrów pracy urządzenia (dostęp serwisowy), ustawienia parametrów użytkownika, odczytywanie i kasowanie logów błędów.
  • Dostęp do monitoringu i wizualizacji pracy centrali - obsługa centrali za pomocą panelu operatorskiego z prostym interfejsem obsługowym umożliwiającym zmianę zaawansowanych ustawień i konfiguracji.
  • Repozytorium dokumentacji technicznej – zbiór aktualnej dokumentacji techniczno-ruchowej oraz instrukcji użytkownika.
  • Repozytorium dokumentacji marketingowej - zbiór informacji marketingowych: katalogów i filmów instruktażowych.
    

HMI Advanced to dedykowany tablet, z systemem Android i przeglądarką Chrome, zapewniający wygodę w zarządzaniu i konfiguracji parametrów urządzenia. Użytkownik w jednym miejscu ma narzędzie konfiguracyjno-parametryzujące centralę VENTUS, zbiór dokumentacji, komplet informacji o produkcie oraz dostęp do monitoringu i wizualizacji parametrów pracy urządzeń w tej samej sieci. 10-cio calowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości zapewnia komfort odczytu wszystkich danych.

Tablet HMI Advanced dostarczany jest w komplecie z puszką komunikacyjną. Montaż tabletu do puszki realizowany jest za pomocą magnesów, co pozwala na ich łatwe łączenie i rozłączenie. W skrzynce komunikacyjnej znajduje się router WiFi do bezprzewodowej komunikacji z tabletem oraz zasilacz, do którego podłączany jest tablet. Takie rozwiązanie oznacza możliwość zdalnego wykorzystania tabletu w ramach zasięgu WiFi.


Schemat zasilania i komunikacji pomiędzy tabletem, jego puszką komunikacyjną, a centralą AHU został przedstawiony poniżej:

a) przy podłączeniu jednej centrali

b) przy podłączeniu wielu central do jednego tabletu



Zdalny monitoring i zarządzanie parametrami pracy centrali w czasie rzeczywistym

Standardową funkcjonalnością automatyki VTS jest fabrycznie zaimplementowana aplikacja VMS (Ventus Management System) umożliwiająca zdalny monitoring wraz z wizualizacją i zarządzaniem parametrami pracy centrali w czasie rzeczywistym za pomocą przeglądarki internetowej uruchamianej na dowolnym urządzeniu.

Aplikacja Ventus Management System to:

  • Optymalizacja - możliwość optymalizacji parametrów pracy każdego z bloków funkcyjnych,
  • Diagnostyka - funkcja ułatwiająca zdalną diagnostykę oraz zdalne wsparcie przez służby serwisowe,
  • Ekonomia - pomiar i archiwizacja bieżących kosztów eksploatacji. Możliwość definiowania waluty i ceny mediów,
  •  Symulacja - symulacja oszczędności z tytułu zastosowania konkretnych funkcjonalności, symulacja parametrów pracy poszczególnych komponentów,
  •  Wizualizacja - prezentacja w postaci wykresów wszystkich parametrów pracy wszystkich central wentylacyjnych pracujących we wspólnej sieci,
  • Archiwizacja – rejestracja i archiwizacja wszystkich parametrów pracy centrali oraz alarmów i ostrzeżeń z załączonym czytelnym opisem oraz datą wystąpienia i czasem trwania zarejestrowanych zdarzeń,
  • Wygoda - możliwość uruchamiania za pomocą przeglądarki internetowej na każdym urządzeniu, dedykowana wersja na urządzenia mobilne, możliwość zdalnego dostępu i zdalnej zmiany parametrów za pośrednictwem sieci lokalnej lub internetu.


Intujcyjny interfejs

Ekran główny

Na ekranie głównym zamieszczony jest diagram graficzny centrali wentylacyjnej, z wyraźnie zaznaczonymi wszystkimi funkcjami uzdatniania powietrza oraz aktualnymi ustawieniami i parametrami. Również to okno pokazuje zestaw przycisków, udostępniających całe spektrum funkcji zarządzania centralą. Całe to okno można traktować jako główny pulpit nawigacyjny narzędzia do zarządzania centralą wentylacyjną. Korzystając z pulpitu można monitorować stan centrali klimatyzacyjnej, przełączać tryb pracy lub przejść do dowolnej z dodatkowych funkcji. Schemat centrali łączy w sobie szereg funkcji, takich jak wyświetlanie stanu każdej funkcji w Twojej jednostce - informując użytkownika o możliwych alarmach bezpośrednio na odpowiednim bloku centrali. Możesz także monitorować parametry powietrza wpływającego do jednostki i przez nią oczyszczanego.

Harmonogram

Centrala wentylacyjna działająca zgodnie z określonym harmonogramem - nie jest niczym nowym w naszych aplikacjach sterujących. Nowością jest to - jak łatwo możemy zarządzać ustawieniami harmonogramu bezpośrednio na wykresie - zarówno przy użyciu standardowego ekranu komputera i myszy, jak i dotykowego ekranu tabletu.

Harmonogram jest zaprojektowany jako zakres suwaków między oddzielnymi trybami pracy. Wszystko wyświetlane na wykresie czasowym. Używając suwaków - w kilka sekund możesz zmienić harmonogram swojej centrali klimatyzacyjnej, aby poprawić ekonomikę pracy systemu wentylacji.

Wykresy

Wykresy to narzędzie, którego zadaniem jest rejestrowanie wszystkich parametrów operacyjnych centrali, archiwizowanie ich i wyświetlanie historii pracy centrali w formie wykresu czasowego. Jest to narzędzie stworzone, by pomóc użytkownikowi w opracowaniu najlepszego harmonogramu pracy centrali, idealnie dopasowanego do specyfiki danego systemu wentylacyjnego, a także w celu zapewnienia najlepszej ekonomii operacyjnej systemu i w celu spełnienia preferencji użytkownika.


ECO

Funkcja ECO jest w stanie obliczyć oszczędności wynikające z odzysku ciepła, zastosowania wysokowydajnych wentylatorów EC i zarządzania całym urządzeniem za pomocą najnowocześniejszych algorytmów opracowanych przez VTS. Wszystko, co musisz zrobić, to poświęcić kilka minut, aby poinformować aplikację, jaki jest koszt każdego używanego nośnika energii - wyrażony w dowolnej walucie. W zamian aplikacja zgłosi wszystkie Twoje oszczędności wyrażone w kW i pieniądzach. W zależności od preferencji - możesz monitorować swoje wspólne oszczędności uzyskane na odzysku ciepła, zastosowaniu wysokowydajnych wentylatorów EC i zaawansowanych algorytmów regulacji VTS lub wyświetlić każdy raport na osobnym, bardzo szczegółowym wykresie.

BMS

Oprócz wizualizacji fabrycznej obsługiwanej za pośrednictwem przeglądarki internetowej istnieje również możliwość skomunikowania automatyki central z zewnętrznym systemem zarządzania budynkiem (BMS). Za pośrednictwem systemu BMS można integrować ze sobą np. system wentylacji z systemem ogrzewania i klimatyzacji, aby zapobiegać jednoczesnemu przeciwstawnemu działaniu tych instalacji (jednoczesnemu grzaniu i chłodzeniu tego samego pomieszczenia przez różne urządzenia). Komunikacja z systemem BMS może odbywać się za pośrednictwem protokołu ModBUS lub BacNET TCP/IP. Komunikacja umożliwia przesłanie do BMS praktycznie wszystkich parametrów roboczych centrali (wszystkich wielkości mierzonych przez czujniki i przetworniki oraz wszystkich sygnałów sterujących poszczególnymi elementami wykonawczymi (siłownikami, silnikami wentylatorów, itp.).

Tryb ECO