TOSHIBA wyznacza nowe standardy w zakresie projektowania i wydajności domowych systemów klimatyzacyjnych

Firma Toshiba, globalny lider w zakresie wysoko wydajnych systemów HVAC dlabudynków komercyjnych i mieszkalnych, zaprezentowała najnowszą linię jednostek klimatyzacji Split - SHORAI Edge należące do linii klimatyzatorów mieszkaniowych R32. Ustanawiają one nowe standardy w zakresie projektowania i wydajności, dostarczając wyjątkowych i harmonijnych wrażeń estetycznych, połączonych z najwyższą klasą wydajności energetycznej A+++ zarówno w trybie grzania jak i chłodzenia, niemal bezgłośną pracą i inteligentnym sterowaniem.

Jednostki SHORAI Edge z wyjątkową i prostymi liniami doskonale wpasowują się do każdego typu wnętrza, wyróżniając się stylowym, nowoczesnym wyglądem odpowiednim do apartamentów, loftów czy mieszkań jednorodzinnych. Od razu po rozpakowaniu płytę montażową jednostki wewnętrznej można szybko i łatwo zamontować na każdej ścianie, dzięki zoptymalizowanej instalacji i wyciętym oznaczeniom do podłączenia rur. Nowa linia klimatyzatorów jest przystosowane do łączenia ze skraplaczami typu Split (1:1) jak i układów Multi (1:2~5). Jednostka SHORAI Edge została zaprojektowana pod kątem zapewnienia niemal bezgłośnej pracy, komfortu termicznego w trybie ogrzewania i chłodzenia oraz rzeczywistej oszczędności energii dzięki klasie wydajności A +++. Urządzenia SHORAI Edge to jedne z najcichszych jednostek zewnętrznych na rynku, charakteryzujące się nominalnym poziomem ciśnienia akustycznego 44 dB(A). Co więcej, funkcja Silent obniża poziom hałasu jednostki zewnętrznej o -6 dB(A), gwarantując spokój i ciszę przez całą dobę, a funkcja Quiet redukuje hałas generowany przez jednostkę wewnętrzną do ledwo słyszalnego poziomu 19dB(A), co może przyczynić się do np. komfortowego snu.

Klimatyzatory SHORAI Edge o najwyższej klasie wydajności energetycznej A+++ w zakresie ogrzewania i chłodzenia, pracują na ekologicznym czynniku chłodniczym R32 o zmniejszonym wpływie środowiskowym, oferując w swojej klasie najlepszą wydajność przy częściowym obciążeniu. Innowacyjna technologia sprężarki rotacyjnej sterowanej inwerterowo, zastosowana w siedmiu modelach, o mocy chłodzenia od 2 kW do 7 kW i 2,5 kW do 8 kW mocy dla ogrzewania, pozwala jednostkom SHORAI Edge regulować przez cały czas wydajność, dostosowując prędkość sprężarki do bieżących wymagań. Klimatyzatory charakteryzują się wartością SEER równą 8,6 (współczynnik sezonowej wydajności energetycznej dla trybu chłodzenia) i SCOP 5,1 (sezonowy współczynnik wydajności w trybie grzania). Produkty SHORAI Edge wprowadzają również rozwiązanie HADA Care: innowacyjną technologię chłodzenia, która usprawnia obieg powietrza w pomieszczeniu, zabezpieczając odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Pozycja i konstrukcja żaluzji nawiewu klimatyzatora generują pośredni przepływ powietrza, wymuszając jego przepływ u góry pomieszczenia w celu regulacji temperatury pokoju i poprawy komfortu mieszkańców. Jednocześnie filtr PM2.5 Ultra-Pure wyłapuje do 94% cząstek stałych o średnicy poniżej 2,5 mikrometra, co ma istotne znaczenie, ponieważ badania wykazały bliski związek pomiędzy wystawieniem na 1/3 działanie cząstek, a występowaniem dolegliwości oddechowych.

Zaprojektowana w celu zmaksymalizowania komfortu jednostka SHORAI Edge oferuje intuicyjne funkcje zdalnego sterowania, ułatwiające codzienne zadania. Należą do nich fabrycznie ustawione funkcje, tryby ECO oraz wyboru mocy, zmniejszające wydatki na energię, opcje ustawienia optymalnej temperatury w pokoju w nocy dla komfortowego snu oraz tryb Hi-power dla szybkiego chłodzenia lub ogrzewania, a także możliwość łatwego planowania pracy urządzenia, dzięki zegarowi tygodniowemu, który pozwala użytkownikom zaplanować pracę urządzenia na każdy dzień. Klimatyzatory SHORAI Edge można również kontrolować poprzez sieć Wi-Fi dzięki zastosowaniu adaptera do zabudowy wewnątrz urządzenia i aplikacji mobilnej Toshiba Home AC Control, co zapewnia łatwość sterowania i większą możliwość zdalnego zarządzania komfortem podczas przebywania w domu lub poza nim.Rys. 2. Absorpcyjny agregat chłodniczy

Energią zasilającą agregaty absorpcyjne jest ciepło pochodzące z dowolnego źródła, np. odpadowe ciepło technologiczne, ciepło z miejskiej sieci ciepłowniczej, ciepło ze spalania gazu lub biomasy, ciepło z kolektorów słonecznych, z modułu kogeneracyjnego, a nawet odzysk ciepła z silników spalinowych (ze spalin i z korpusów). Osobną grupę stanowią agregaty absorpcyjne zasilane gazem ziemnym. W tym przypadku energia cieplna pochodzi bezpośrednio ze spalania gazu wewnątrz agregatu (energia pierwotna jest przetwarzana bezpośrednio na energię chłodniczą). Agregaty absorpcyjne wymagają również zasilania elektrycznego do podłączenia pomp oraz systemu sterowania, jednak pobierane moce są minimalne w porównaniu z osiąganą wydajnością chłodniczą (stosunek pobranej energii elektrycznej do uzyskanej mocy chłodniczej wynosi około 0,8%). Ze względu na źródło i rodzaj energii zasilającej agregaty absorpcyjne można podzielić na trzy podstawowe grupy:

  •    agregaty absorpcyjne zasilane gorącą wodą,
  •    agregaty absorpcyjne zasilane parą,
  •    agregaty absorpcyjne zasilane gazem.
    

Zasada działania agregatów absorpcyjnych [1-3]

Zasada działania agregatów absorpcyjnych opiera się na procesie wrzenia i odparowania czynnika chłodniczego oraz na zależności temperatury wrzenia od ciśnienia. Najczęściej wykorzystywanym czynnikiem chłodniczym w agregatach absorpcyjnych jest woda. W warunkach normalnego ciśnienia atmosferycznego woda wrze w temperaturze +100°C, ale przy niższym ciśnieniu, niższa staje się również temperatura wrzenia wody. Przy ciśnieniu rzędu 860 Pa woda wrze już w temperaturze +5°C. W warunkach bliskich próżni utrzymywanych w agregacie absorpcyjnym woda staje się zatem czynnikiem chłodniczym. Aby ciśnienie wewnątrz agregatu utrzymać na stałym, niskim poziomie, wykorzystuje się proces absorpcji pary czynnika chłodniczego. Płynem roboczym – absorbentem jest zazwyczaj roztwór bromku litu – soli o bardzo wysokiej zdolności wchłaniania wody. W agregacie absorpcyjnym ciągłemu procesowi skraplania i parowania czynnika towarzyszy przekazywanie ciepła. Podstawowy układ absorpcyjny składa się z dwóch zbiorników o różnych ciśnieniach oraz czterech wymienników ciepła – parownika i absorbera w części o niższym ciśnieniu oraz skraplacza i desorbera w części o wyższym ciśnieniu.

Dostarczona do agregatu absorpcyjnego zasilająca energia cieplna (np. gorąca woda) powoduje odparowanie czynnika chłodniczego (wody) ze stężonego roztworu LiBr. Czynnik chłodniczy w postaci pary jest następnie podawany na skraplacz, skąd po skropleniu płynie do parownika jako woda chłodnicza. W parowniku następuje wrzenie i odparowanie wody. Dzięki stałemu, niskiemu ciśnieniu utrzymywanemu na poziomie około 860 Pa, odparowanie wody zachodzi już w temperaturze +5°C. W tym samym procesie zostaje wychłodzona woda obiegowa krążąca w instalacji (np. klimatyzacyjnej). Para wodna jest następnie absorbowana przez roztwór bromku litu. Nasycony parą wodną roztwór LiBr jest przetłaczany do desorbera. Tam ponownie zachodzi proces odparowania czynnika chłodniczego (wody) przy wkładzie dostarczonej z zewnątrz energii cieplnej. Stężony roztwór bromku litu powraca do absorbera. Cały proces zachodzi w sposób ciągły i płynny.

Autorzy:

Demis PANDELIDIS, Sergey ANISIMOV

LITERATURA:

[1] Materiały pomocnicze i katalogi producentów dostępne w intrenecie.

[2] K. E. HEROLD, et al.: Absorption Heat Pumps and Chillers. Boca Raton. FL: CRC Press. 1996.

[3] MALICKI M.: Sprężarkowo czy adsorpcyjnie? Metody produkcji chłodu przy pomocy ciepła sieciowego. Energetyka cieplna i zawodowa. 5/2013.

[4] SMYK A., PIETRZYK Z.: Czy w Polsce istnieje realna szansa na chłód z central zasilanych ciepłem systemowym. Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja. 41/11, 2010.

Pełną treść artykułu znajdziesz w numerze 12-2015 miesięcznika Chłodnictwo&Klimatyzacja

http://e-czasopisma.net/13-chlodnictwo-klimatyzacja