Klimatyzacja w bloku a w domu jednorodzinnym

Specyfika i parametry budynków mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych w istotny sposób warunkują możliwości w kwestii montażu i wyboru konkretnego typu klimatyzatora. Na jakie zatem zagadnienia należy zwrócić szczególną uwagę w obu przypadkach?

Klimatyzacja w mieszkaniu

Zasadniczą kwestią w przypadku instalacji systemu klimatyzacji w mieszkaniu jest wystąpienie do wspólnoty mieszkaniowej z wnioskiem o zgodę na montaż urządzenia. W przypadku budynków zabytkowych, niezbędna jest również pozytywna decyzja konserwatora zabytków. Wybierając konkretny klimatyzator należy pamiętać, iż nie każdy będzie odpowiedni do danego lokalu. Podstawowym aspektem jest wybór odpowiedniego systemu klimatyzacji o wydajności dopasowanej do metrażu pomieszczenia, w którym ma on zostać zamontowany. Przyjmuje się, iż urządzenie o mocy 1 kW umożliwia schłodzenia ok. 10 m². Jednak należy mieć na uwadze także takie czynniki jak położenie mieszkania, wielkość i ilość okien czy temperaturę panującą na zewnątrz budynku. Najpopularniejszym typem klimatyzatorów stosowanych w mieszkaniach są urządzenia Split i Multi Split. W przypadku klimatyzatora typu Split, do jednostki zewnętrznej można podłączyć tylko jedną jednostkę wewnętrzną, z kolei w urządzeniach Multi Split możliwe jest podłączenie większej liczby jednostek wewnętrznych. Po określeniu podstawowych parametrów, pozostaje wybór konkretnego modelu spełniającego ustalone wcześniej wymogi. Warto tu wziąć pod uwagę dodatkowe funkcje klimatyzatora, które mogą okazać się bardzo użyteczne, jak np. różnego rodzaju filtry, które zatrzymują kurz i roztocza czy funkcja oczyszczania powietrza. Co więcej, także współczesny design klimatyzatorów jest bardzo różnorodny, przez co są urządzeniami nie tylko o charakterze użytkowym, ale również dekoracyjnym, jak np. klimatyzatory LG ARTCOOL, zaprojektowane w formie dzieła sztuki. Istotny jest również aspekt głośności pracy danego urządzania, szczególnie w sytuacji, gdy ma być ono używane w nocy.

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym

Wybór klimatyzatora do domu jednorodzinnego jest stosunkowy prostszy. W tym przypadku nie trzeba starać się o jakiekolwiek zezwolenie, aby zamontować urządzenie. Jednak z drugiej strony, ilość czynników, które wpływają na wybór konkretnego modelu jest tutaj większa. Podstawę stanowi określenie usytuowania domu względem kierunków północ-południe oraz wschód–zachód. Ważne są również takie kwestie jak powierzchnia domu, rodzaj zastosowanego oszklenia, a także stopień izolacji oraz materiał, z jakiego wykonano ściany. Także w przypadku domów jednorodzinnych najczęściej montuje się systemy klimatyzacji Multi Split, które wyróżniają się największą efektywnością chłodzenia oraz komfortem użytkowania. Co więcej, urządzenia te charakteryzują się cichą pracą poszczególnych jednostek, a także dużą liczbą dodatkowych funkcji. Reszta parametrów, podobnie jak w przypadku klimatyzatorów do mieszkań, jest kwestią gustu i zależy od indywidualnych upodobań konkretnych osób i stylu, w jakim urządzony został dom.

Autor: Karol Fornalczyk