Konserwacje postojowe urządzeń lotnym inhibitorem korozji

Konserwacje postojowe urządzeń wykonywane produkowanym przez Ekochem Lotnym Inhibitorem WCHA zapobiegają korozji w trakcie okresowych postojów trwających ponad 30 dni. Wytworzona w trakcie eksploatacji na powierzchni stali węglowych warstewka ochronna (pasywna) ulega w czasie postoju, na skutek działania tlenu rozpuszczonego w wodzie oraz dysocjacji jonowej wody, degradacji co umożliwia procesy korozji postojowej. 

Korozja postojowa

Brak wykonania zabiegu konserwacji na okres postoju, może być przyczyną występowania awarii powierzchni wymiany ciepła w okresie eksploatacji. Korozja postojowa charakteryzuje się pojawianiem się na powierzchniach wewnętrznych głębokich wżerów. Zainicjowane w okresie postoju procesy korozyjne mogą przebiegać znacznie szybciej w okresie eksploatacji.

Metoda sucha konserwacji urządzeń

Konserwacja urządzeń wykonana metodą suchą zapewnia ochronę szczelnie zamkniętych przestrzeni przed korozją, która jest wywoływana działaniem tlenu z powietrza po opróżnieniu kotła z wody. Proces korozji przyspiesza wilgoć, gdyż na powierzchniach metalowych skrapla się para wodna zawarta w powietrzu tworząc cienką warstewkę wody, która absorbuje gazy zawarte w powietrzu; dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, chlorowodór amoniak itp. 

Na powierzchni metalu wytwarza się w ten sposób warstwa elektrolitu. Wobec tlenu z powietrza i wody dochodzi do sekwencji reakcji elektrolitycznych w wyniku których tworzy się rdza, tj uwodnione tlenki żelaza Fe203, nH20. Wprowadzenie do zamkniętych przestrzeni odpowiedniej dawki węglanu cykloheksyloaminy zabezpiecza urządzenia przed korozją na czas postoju.